Rolnicy z Polski dostaną prawie 18,8 mld. na dopłaty bezpośrednie. W budżecie znajdzie się także 8,1 mld euro na rozwój obszarów wiejskich czyli np. budowę wodociągów czy kanalizacji.

Komisja Europejska nie tylko zmniejszyła budżet na rolnictwo, ale również możliwość przesuwania pieniędzy z puli przeznaczonej na modernizację wsi do puli na dopłaty. Aktualnie przesuwać można 25 proc., w następnym budżecie jedynie 15 proc.

Propozycja KE oznacza nie tylko, że polscy rolnicy otrzymają mniej od francuskich, ale także, że dostaną mniej niż obecnie. Ten budżet jest nie do przyjęcia dla polskich rolników – powiedział w rozmowie z RMF FM prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz.

ZOBACZ TAKŻE: Miliardy euro z budżetu UE dla Niemiec za przyjmowanie migrantów

KE chce wprowadzenia pułapu 60 tys. euro rocznie na gospodarstwo. W efekcie straci na tym tysiąc gospodarstw w Polsce, w tym około 50 należących do skarbu państwa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Komisja chce zmniejszyć środki na Wspólną Politykę Rolną o 5 proc. w ramach nowego budżetu. Ogólnie dopłaty bezpośrednie dla polskich rolników, liczone w cenach bieżących, zmniejszą się o ok. 1 proc. Rolnicy mają w ten sposób dostać 21,2 mld euro, jednak po uwzględnieniu inflacji nowy budżet na dopłaty bezpośrednie jakie otrzymają rolnicy z Polski wyniosą 18,8 mld euro.

Kresy.pl / rmf24.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz