USA mogą uzależnić swoją militarną pomoc dla Polski od „zmian prodemokratycznych” – twierdzą publicyści „Kultury Liberalnej” w artykule w „The New York Times”.
Amerykański „The New York Times” opublikował artykuł Karoliny Wigury i Jarosława Kuisza, publicystów „Kultury Liberalnej”, zatytułowany „Polska nie jest takim przyjacielem, za jakiego uważa ją Zachód”. Twierdzą w nim m.in., że władze Polski wykorzystały inwazję Rosji na Ukrainę, by poprawić swój wizerunek na arenie międzynarodowej, a ich poparcie dla Kijowa nie świadczy że „po prawie dekadzie demokratycznego regresu”, demokracja nabiera znaczenia.
Publicyści „Kultury Liberalnej” przekonują czytelników „NYT”, że w Polsce rządzi formacja „skrajnie prawicowa”, zaś „demokracja nieliberalna” ma się bardzo dobrze. Wspominają m.in. o sprawie komisji ds. badania rosyjskich wpływów, która ich zdaniem ma służyć tylko usuwaniu z życia politycznego przeciwników PiS.
Przeczytaj: Ambasador USA o obawach w sprawie komisji ds. wpływów rosyjskich w Polsce
Zdaniem Wigury i Kuisza, rząd premiera Mateusza Morawieckiego dzięki pomaganiu Ukrainie może wiarygodnie przedstawiać się jako gwarant bezpieczeństwa – i w w kraju, i za granicą. Piszą, że Polska to jeden z „nieliberalnych przyjaciół Zachodu”, czyli państw użytecznych, ale nie podzielających zachodnich wartości. W tym kontekście stawiają tezę, że Waszyngton może wymusić na władze w Polsce zmianę polityki.
„Gdyby pan [prezydent Joe – red.] Biden, którego dwie wizyty w tym kraju w ubiegłym roku były ważnymi wydarzeniami, wypowiedział się przeciwko wewnętrznemu zachowaniu rządu, byłby to mocny sygnał dla przywódców partii” – czytamy w artykule. Jego autorzy sugerują ponadto, by USA uzależniło od zmian polityki polskiego rządu pomoc finansową dla Polski.
„Waszyngton mógłby uzależnić pomoc finansową — w ubiegłym roku Stany Zjednoczone zainwestowały w polską armię 288,6 mln dolarów — od przestrzegania standardów demokratycznych i rządów prawa” – napisano. „To może nie zadziałać od razu: wstrzymanie przez Unię Europejską funduszy na odbudowę po pandemii w proteście przeciwko naruszeniu przez rząd niezależności sądownictwa nie odwróciło tego trendu. Ale pokazałoby to polskim nieliberałom, że nie mogą po prostu robić, co im się podoba” – przekonują publicyści “Kultury Liberalnej”.
Czytaj także: Prof. Legutko: ambasador USA zachowuje się w Polsce jak namiestnik imperium
NYT / dorzeczy.pl / Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!