Polscy inżynierowie z TELDAT opracowali najnowszą wersję BMS JAŚMIN – kompleksowego i sieciocentrycznego Systemu Zarządzania Walką Batalionu, Kompanii, Plutonu i Drużyny. To całkowicie krajowe rozwiązanie, być może jedyne tej generacji na świecie, jest proponowane polskiej armii.

– BMS C3IS Jaśmin jest proponowany Siłom Zbrojnym RP jako całkowicie krajowe rozwiązanie i być może jedyne tej generacji na świecie –czytamy w informacji prasowej rzecznika TELDAT, mgra inż. Adama Dynasińskiego.

Polski przemysł co prawda od dawna dysponuje systemem zarządzania polem walki (BMS – Battlefield Management System), czyli odpowiednim sprzętem i specjalnie zaprojektowanym do niego oprogramowaniem, jednak od lat tego ważnego SpW brakuje na szczeblu taktycznym polskich sił zbrojnych. Nasze wojsko nie posiada więc obecnie pożądanego (także w wymiarze sojuszniczym) nowoczesnego, zintegrowanego i skutecznego narzędzia teleinformatycznego wspierającego działania operacyjne.

Zdaniem Dynasińskiego, może to zapewne wynikać m.in. z braku konsekwencji we wdrażaniu zautomatyzowanych i jednolitych (jak najbardziej zunifikowanych) systemów zarządzania walką na wszystkich poziomach dowodzenia i działania wojsk, skutecznie integrujących inne systemy (także sojusznicze), w tym: walki, rozpoznania, kierowania ogniem, wsparcia dowodzenia itp.

– Potrzeba posiadania najnowocześniejszych militarnych i co ważne mobilnych oraz rozlegle działających rozwiązań teleinformatycznych spędza sen z powiek wielu dowódcom (w tym: pojazdów dowodzenia, bojowych i innych), którzy do dziś nie mają do dyspozycji tak niezbędnego bieżącego wglądu w rzeczywistość pola walki –pisze rzecznik TELDAT. Zaznacza, że brakuje bieżącego zobrazowania sytuacji operacyjno-taktycznej, w tym informacji o aktualnym położeniu wojsk, pozyskanych z rozpoznania, o zasobach logistycznych. Nie ma też możliwości błyskawicznego, zdalnego i rozległego przekazywania podległym jednostkom rozkazów i poleceń, co na pewno nie podnosi skuteczności działania i poziomu bezpieczeństwa ugrupowań bojowych.

TELDAT przekonuje, że system MBS Jaśmin najnowszej generacji to jedyne polskie rozwiązanie tego rodzaju, a ponadto – co najmniej jedno z nielicznych i wyróżniających się na arenie międzynarodowej. System ten ma eliminować wymienione problemy i jednocześnie zapewniać spełnienie wskazanych zdolności. Jest on przeznaczony dla szczebla batalionu, kompanii, plutonu i drużyny. Służy do budowy nowoczesnych i kompleksowych pokładowych systemów wsparcia dowodzenia, działania wojsk i łączności szczebla taktycznego. Jest dedykowany dla wszelkich pojazdów, jednostek pływających oraz ich załóg, a także obiektów latających w siłach zbrojnych. Ponadto, po dostosowaniu może być również mobilnie wykorzystywany w różnego rodzaju służbach publicznych.

Sam BMS JAŚMIN jest już dynamicznie rozwijany od ponad 10 lat przez inżynierów z bydgoskiego TELDATu.

– Produkt ten był i nadal jest na bieżąco dopasowywany pod względem funkcjonalnym oraz technologicznym do wzrastających potrzeb wojskowych, w pierwszej kolejności polskiej armii. Dlatego też aktualna jego wersja dysponuje jeszcze bardziej wydajnym i odpornym sprzętem teleinformatycznym, a także najnowszym wydaniem oprogramowania wsparcia dowodzenia i działania wojsk – BMS C3IS JAŚMIN –informuje TELDAT.

Przeczytaj również: Sukces polskiej firmy zbrojeniowej

Firma zaznacza, że system Jaśmin był poddawany bardzo kompleksowym testom w środowisku interoperacyjnym, m.in. podczas ćwiczeń międzynarodowych organizowanych przez US Army (Combined Endeavor oraz Bold Quest) i Sojusz Północnoatlantycki (NATO CWID oraz NATO CWIX). Ponadto, BMS JAŚMIN wielokrotnie brał udział w tych przedsięwzięciach także jako jedyne polskie rozwiązanie oraz jedyne, które było zaimplementowane w pojeździe i poddawane sprawdzeniom mobilnym. Podczas testów w 2010 roku Jaśmin jako jedyny spełniał wszystkie wymagania Sił Zbrojnych RP. Od lat rozwiązanie to jest wykorzystywane m.in. przez ASzWoj (wcześniej AON) i WAT w realizacji procesów dydaktyczno-naukowych.

TELDAT podkreśla także wagę modułowej budowy systemu i jego szeroki wachlarz innowacyjnych zdolności. BMS Jaśmin najnowszej generacji składa się z zaawansowanego i certyfikowanego przez NATO oprogramowania wsparcia dowodzenia, które jest jądrem systemu, a także specjalistycznego sprzętu militarnego. Oba zostały specjalnie dla siebie zaprojektowane, charakteryzując się m.in. innowacyjnością i wysoką wydajnością, a także zwiększoną odpornością mechaniczną i środowiskowo-klimatyczną.

Jednym z głównych komponentów tego rozwiązania jest oprogramowanie Systemu Zarządzania Walką – BMS C3IS JAŚMIN, zapewniające m.in. istotne wsparcie dowodzenia pododdziałami, ich działania i współdziałania. Oprogramowanie to umożliwia też osiągnięcie przewagi informacyjnej na szczeblu taktycznym i tym samym m.in. tworzenie i istotne zwiększenie świadomości sytuacyjnej wojsk/jednostek, w tym ich bezpieczeństwa. Innymi komponentami są: pokładowy Węzeł Teleinformatyczny – integrator WAN Access Box (WAB), Komputerowy Terminal Taktyczny T12” i terminale VIS.

BMS JAŚMIN posiada też szerokie zdolności integracyjne z innymi systemami. System był już także wielokrotnie nagradzany i wyróżniany.

– BMS JAŚMIN jest gotowym, bezkonkurencyjnym rozwiązaniem od wielu lat dostępnym w bardzo spójnej i na dodatek kompleksowej ofercie TELDATu. Cieszy się ona uznaniem i realnym zainteresowaniem wielu armii. Zatem czy nie warto rozważyć, aby Polacy jako pierwsi mogli skorzystać z tego w 100% swojego BMS’a? –zaznacza Adam Dynasiński.

Kresy.pl / TELDAT

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. gan
    gan :

    “Opracowali najnowszą wersję” – sens jest taki, że jak nad czymś pracuję, to ostatnia wersja zawsze jest “najnowsza” – więc co to za news? Promocyjny/sponsorowany? “Podczas testów […] jako jedyny spełniał wszystkie wymagania Sił Zbrojnych RP”. ZA stary jestem, żeby nie wiedzieć, że specyfikacje do przetargów tak się pisze, by głosowali jak chcieli a wybrano kogo trzeba. Pamiętacie te pancerne długopisy dla MON? Dużo lepszym prduktem były niekompatybilne. Kompatybilne za to były produkowane przez jedną firmę, pewnie z ChRL. Z całego serca dobrze życzę polskiej myśli technicznej i polskiej armii. Świat powinien być zainteresowany zakupem nowoczesnych rozwiązań, a wygląda na to, że to “Polacy jako pierwsi mogliby skorzystać z tego”.