Władze Wielkiej Brytanii zrzekają sie suwerenności nad wyspami Czagos na Oceanie Indyjskim. Archipelag wejdzie w skład wyspiarskiego państwa Mauritius.
O decyzji o zrzeczeniu się suwerenności nad wyspami Czagos poinformował minister spraw zagranicznych Zjednoczonego Królestwa David Lammy. Poinformował on, że porozumienie z Mauritiusem zabezpiecza dalsze istnienie brytyjskiej bazy wojskowej na jednej z wysp archipelagu – Diego Garcia, która jest wykorzystywana przez Amerykanów.
„Dzisiejsze porozumienie zabezpiecza tę ważną bazę wojskową na przyszłość. Wzmocni naszą rolę w ochronie globalnego bezpieczeństwa, zamknie wszelkie możliwości wykorzystania Oceanu Indyjskiego jako niebezpiecznego szlaku nielegalnej migracji do Wielkiej Brytanii, a także zagwarantuje nasze długoterminowe relacje z Mauritiusem” – skomentował zawarcie umowy Lammy, którego zacytowała Al Jazeera.
Wielka Brytania, która kontrolowała region od 1814 r., w 1965 r. wydzieliła archipelag koralowych atolów Czagos jako osobne terytorium kolonialne, oddzielne od reszty wysp regionu. Te drugie uzyskały niepodległość w 1968 r. jako Mauritius.
Na początku lat 70 XX w. Brytyjczycy wysiedlili z wysp Czagos tubylczych mieszkańców, którzy osiedli na Mauritiusie lub Seszelach. Na Diego Garcia została założona baza wojskową, która została wydzierżawiona USA. Baza jest wykorzystywana do dziś.
Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości orzekł w 2019 r., że Wielka Brytania powinna oddać kontrolę nad wyspami i stwierdził, że niesłusznie zmusiła ludność do opuszczenia wysp.
Późniejsza rezolucja ONZ, poparta przez 116 państw członkowskich, dała Wielkiej Brytanii sześć miesięcy na oddanie archipelagu, ale członkowie poprzedniego rządu konserwatywnego – w tym były premier Boris Johnson – zgłosili sprzeciw, twierdząc, że Mauritius mógłby zezwolić Chinom na dostęp do tego terytorium, w związku z czym negocjacje utknęły w martwym punkcie.
Wspólne oświadczenie wydane przez Wielką Brytanię i Mauritius w czwartek zakłada, że Mauritius „będzie teraz mógł swobodnie wdrożyć program osiedleń na wyspach archipelagu Czagos, innych niż Diego Garcia”. Wielka Brytania zobowiązała się do utworzenia nowego funduszu powierniczego i innego wsparcia dla dawnych mieszkańców wysp, których szacowana liczba wynosi obecnie 10 tys. osób rozproszonych po Mauritiusie, Seszelach i Wielkiej Brytanii.
Wielka Brytania zapewni również pakiet wsparcia finansowego dla Mauritiusu w celu wdrożenia projektów, które pobudzą rozwój gospodarczy wyspiarskiego kraju. Oba narody będą również współpracować w kwestiach takich jak ochrona środowiska, bezpieczeństwo morskie, handel narkotykami i ludźmi.
aljazeera.com/kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!