W niedzielę izraelski premier Binjamin Netanjahu spotka się w Kijowie z Wołodymyrem Zełeńskim. Rozmowy w czasie wizyty mogą wykroczyć poza kwestie dwustronne.

Netanjahu będzie przebywał na Ukrainie w dniach 18-20 sierpnia. Będzie to pierwsza wizyta tego wieloletniego premiera Izraela w Kijowie. „Rzeczpospolita”, powołując się na artykuł rosyjskiej gazety „Nasza Wersija”, twierdzi, że agenda rozmów Ukraińców i Netanjahu może wykroczyć poza kwestie relacji dwustronnych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Gazeta twierdzi, że władze USA chcą by izraelski premier zaangażował się w mediację między Kijowem a Moskwą co miałoby przybliżyć rozwiązanie konfliktu, jaki od 2014 r. państwa te toczą o Krym i Donbas. Amerykanie uważają Netanjahu za odpowiedniego do tej roli gdyż Izrael zajmował jak do tej pory wstrzemięźliwe stanowisko w kwestii tego konfliktu. Bliskowschodnie państwo, w przeciwieństwie do USA i Unii Europejskiej, nie nałożyło na Rosję żadnych sankcji, ani nawet nie krytykowało aneksji Krymu czy wsparcia Moskwy dla donbaskich separatystów. Jednocześnie Izrael utrzymuje też dobre stosunki z Ukraińcami. W styczniu bieżącego roku dwa państwa podpisały umowę o wolnym handlu.

Izraelska agencja informacyjna JTA przypomina też o żydowskim pochodzeniu Zełeńskiego, ale również odchodzącego premiera Wołodymyra Hrojsmana.

rp.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz