Unia Europejska nowelizowała dyrektywę o prawie jazdy. Nowe regulacje obejmą cyfrowe dokumenty, okres ważności do 15 lat i zaostrzone zasady dla początkujących kierowców.
Negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i Rady UE osiągnęli porozumienie w sprawie aktualizacji dyrektywy dotyczącej prawa jazdy. Na mocy nowych przepisów do 2030 roku w całej Unii Europejskiej zostanie wprowadzone cyfrowe prawo jazdy, dostępne na smartfonach w ramach unijnego portfela cyfrowego. Jednak kierowcy nadal będą mogli wnioskować o fizyczny dokument. Cyfrowe prawa jazdy będą uznawane we wszystkich państwach UE.
Zmienią się również zasady dotyczące okresu ważności – nowe prawa jazdy będą obowiązywać przez 15 lat dla samochodów osobowych i motocykli oraz przez 5 lat w przypadku ciężarówek i autobusów. Państwa członkowskie uzyskają możliwość skrócenia tego okresu do 10 lat, jeśli prawo jazdy pełni również funkcję krajowego dowodu tożsamości. Kraje UE mogą skrócić okres ważności praw jazdy starszych kierowców (65 lat +).
Nowe przepisy wprowadzają również co najmniej dwuletni okres próbny dla początkujących kierowców. W tym czasie obowiązywać będą surowsze kary za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu i narkotyków, brak pasów bezpieczeństwa oraz nieprzestrzeganie przepisów dotyczących fotelików dziecięcych. Kraje członkowskie zostały zachęcone do wprowadzenia polityki „zerowej tolerancji”.
Aby zaradzić niedoborowi kierowców zawodowych, minimalny wiek uzyskania prawa jazdy na ciężarówkę zostanie obniżony z 21 do 18 lat, a w przypadku prawa jazdy na autobus – z 24 do 21 lat. Pod warunkiem, że wnioskodawca posiada certyfikat kwalifikacji kierowcy zawodowego.
Wprowadzony zostanie również system kierowców towarzyszących – osoby w wieku 17 lat będą mogły prowadzić pojazdy ciężarowe lub furgonetki pod warunkiem obecności doświadczonego opiekuna.
Kandydaci na kierowców będą musieli odbyć obowiązkowe szkolenia obejmujące m.in. zagrożenia związane z korzystaniem z telefonu podczas jazdy, martwym polem, systemów wspomagających kierowcę, a także jazdę po śliskiej nawierzchni.
W przypadku kierowców samochodów lub motocyklistów kraje UE mogą zdecydować się na zastąpienie badań lekarskich formularzami samooceny lub, w przypadku odnowienia prawa jazdy, innymi alternatywnymi środkami.
Nowe regulacje muszą jeszcze zostać zatwierdzone przez Parlament Europejski i Radę UE. Po ich wejściu w życie państwa członkowskie będą miały cztery lata na dostosowanie przepisów krajowych, a w przypadku cyfrowych praw jazdy – pięć i pół roku na wdrożenie systemu. Nowelizacja przepisów jest częścią unijnego pakietu bezpieczeństwa drogowego „Wizja Zero”, który zakłada eliminację ofiar śmiertelnych w transporcie drogowym do 2050 roku.
Czytaj także: Nowe przepisy UE uderzą w polską produkcję baterii do elektryków. Chodzi o ślad węglowy
Kresy.pl/europarl.europa.eu
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!