Partia Szwedzcy Demokraci stała się po raz pierwszy w historii najpopularniejszym ugrupowaniem politycznym w Szwecji, jak wskazuje najnowszy sondaż opinii przeprowadzony przez Demoskop dla gazety Aftonbladet.

Według sondażu opublikowanego w piątek, cieszą się oni poparciem 24% wyborców w porównaniu do 22,2% dla Socjaldemokratów, największej i współrządzącej Szwecją partii.

Tym samym nie powiodły się próby ugrupowań mainstreamowych w blokowaniu i przemilczaniu tej antyimigracyjnej partii.

Nie jestem zaskoczony. Od dawna mówiłem, że prędzej czy później będziemy największą partią – komentował sondaż lider Szwedzkich Demokratów Jimmie Akesson. Mówimy konsekwentnie o przestępczości gangów, drastycznym spadku bezpieczeństwa i polityce migracyjnej, która nie działa od tak wielu lat – zaznaczył.

Socjaldemokraci byli największą partią w każdych szwedzkich wyborach od 1914 roku, rządząc nieprzerwanie w latach 1934 – 1976. Są głównymi budowniczymi bardzo rozbudowanego, szwedzkiego państwa socjalnego, tzw. państwa dobrobytu. To za ich rządów prowadzono drastyczną politykę eugeniczną.

Sekretarz partii Socjaldemokratów, Lena Rådström Baastad, stwierdziła, że wpływ na wyborców z pewnością miały seria eksplozji bombowych w kilku szwedzkich miastach oraz zastrzelenie 15-latka w pizzerii, w centrum Malmo na początku listopada.

To dla nas obecnie niezwykle ciężka sytuacja, więc nie jestem zaskoczona, kiedy weźmie się pod uwagę, że mamy przeciwko sobie informacje o porachunkach gangów, strzelaninach i wybuchach bomb. To my, rządząca partia, musimy zapłacić za to wszystko swoją cenę – stwierdziła sekretarz.

Kolejnym powodem słabnięcia popularności socjaldemokratów według Radstroem Bastaad jest zawarcie przez rząd premiera Stefana Loefvena tzw. porozumienia styczniowego.

Czytaj także: Szwecja: Sukces antyimigracyjnej partii w wyborach parlamentarnych

Na jego mocy Partia Centrum oraz Liberałowie odrzucili propozycję centroprawicowej Umiarkowanej Partii Koalicyjnej (największej jak dotąd partii opozycyjnej wobec socjaldemokratów) i wsparli mniejszościowy rząd socjaldemokratów oraz Partii Ochrony Środowiska-Zieloni. W zamian za to otrzymali obietnicę przeprowadzenia niepopularnych wśród lewicowych wyborców reform gospodarczych, zmniejszających opodatkowanie najbogatszych i poluzowujących prawo pracy.

W efekcie, partie wchodzące w skład koalicji rządowej doprowadziły do stworzenia szerokiego bloku centroprawicowego Umiarkowanej Partii Koalicyjnej (17,8% poparcia w sondażu, trzeci wynik), Chrześcijańskich Demokratów oraz Szwedzkich Demokratów.

Jeśli wyniki tego sondażu przekładałyby się bezpośrednio na mandaty, szeroka koalicja prawicowa uzyskałaby większość 184 mandatów w 349-miejscowym, szwedzkim parlamencie.

Telegraph.co.uk / Interia.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply