Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk stwierdził, że relacje Polski i Izraela są bardzo dobre, a oba państwa łączy wspólnota interesów.

Dworczyk wypowiedział się we wtorek dla #Rzeczopolityce. Jak mówił “patrząc długofalowo na relacje polsko-izraelskie” to “te relacje są bardzo dobre i mamy na to mnóstwo faktów”. “Jak widzimy, zarówno rządowi izraelskiemu, jak i oczywiście nam, zależy na deeskalacji tego napięcia. Natomiast zdarzają się rzeczywiście tego rodzaju sytuacje, z jaką mamy do czynienia teraz, obie strony są zainteresowane – mówię o Izraelu i o Polsce, żeby jak najszybciej to napięcie zniwelować. Polska i Izrael ma bardzo dużo wspólnych celów strategicznych i to utwierdza mnie w przekonaniu, że do tej deeskalacji dojdzie” – twierdził Dworczyk.

Szef kancelarii premiera mówił wręcz o wspólnocie interesów Polski i Izraela. Jak stwierdził, oba kraje mają wspólne interesy strategiczne. Chwalił się też, że Polska jako jedno z nielicznych państw w Europie wstrzymało się od głosowania za potępieniem uznania przez USA Jerozolimy za stolicę Izraela, wbrew prawu międzynarodowemu. “Stanowisko Polski w sprawie Jerozolimy zostało przez Izrael i Stany Zjednoczone bardzo docenione” – stwierdził Dworczyk.

Nowelizacja ustawy o IPN jeszcze w czasie jej procedowania wywołała gwałtowny atak izraelskich polityków na Polskę, który rozwinął się w kampanię zniesławiania Polaków poprzez przypisywanie naszemu narodowi współodpowiedzialności za holocaust.  Polskę zniesławiał premier Binjamin Netanjahulider największej partii opozycyjnej Jair Lapid, poszczególni ministrowie. Ambasador Izraela w Warszawie Anna Azari wskazywała jeszcze jeden element wzmagający napięcia w stosunkach Izraela z Polską, to jest ustawę reprywatyzacyjną. Azari chce pełnej rekompensaty wartości przedwojennych nieruchomości dla potomków dawnych właścicieli. Prawdopodobnie pod naciskiem Izraela, USA i środowisk żydowskich, politycy PiS postanowili się wstrzymać z procedowaniem projektu ustawy reprywatyzacyjnej, przygotowanej przez wiceministra sprawiedliwości patryka Jakiego.

interia.pl/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jaro7
    jaro7 :

    Interesy to może ma PiS i jego przydupasy ale nie Polska.A Dworczyk pewnie chce się załapać na jakąś kolacyjke przy szabasowych swiecach jak Bielan czy Dziedziczak,moze coś z pańskiego stołu skapnie.Stado baranów.