Instytut Badań Rynkowych i Społecznych zapytał Polaków o to, kogo uważają za głównego polityka opozycji. Większość wskazała na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej.

W sondażu IBRiS na Schetynę jako lidera opozycji wobec rządu PiS wskazało 38% ankietowanych. To prawie dwa razy więcej niż tych którzy wskazali na Ryszarda Petru. Lidera Nowoczesnej w roli lidera opozycji wskazało tylko 18%. Minimalnie udało mu się wyprzedzić prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego, Władysława Kosiniaka-Kamysza, którego wskazało 16% respondentów.Szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Włodzimierz Czarzasty też zachowuje pewną rozpoznawalność jako polityk opozycyjny. Za lidera opozycji uznało go 8% badanych. Kolejni politycy uzyskali już niewiele wskazań. 2% wskazywało na posłankę Nowoczesnej Katarzynę Lubnauer, 1% Donalda Tuska, Władysława Frasyniuka i polityka PO, Rafała Trzaskowskiego.

Co znaczące jako lider opozycji nie jest rozpatrywany lider trzeciej siły w Sejmie, Paweł Kukiz. Tylko 3% respondentów rozpatrywało go w tej roli.

Podoba Ci się ta strona?
Wesprzyj nas.

51% pytanych twierdziło, że najważniejszą cechą dobrego lidera opozycji musi być polityczne doświadczenie, a dla 47% twardość. Dla 20% ankietowanych doświadczenie lub jego brak idealnego lidera nie ma znaczenia. A 40% przyznaje, że lider opozycji powinien być ugodowy. Największa proporcja respondentów – 56% – uznała, że lider opozycji musi dobrze znać metody partii rządzącej.

Badanie przeprowadzono w dniach 15-18 września 2017 r. na reprezentatywnej próbie 1100 osób.

Czytaj także: SLD i Razem w Sejmie [SONDAŻ]

rp.pl/kresy.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz