Były minister spraw zagranicznych w rządzie PO-PSL Radosław Sikorski krytycznie odniósł się do środowej wizyty prezydenta Dudy w Białym Domu.

Były szef dyplomacji z ramienia Platformy Obywatelskiej skomentował w środę spotkanie Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w programie telewizji TVN. Sikorski ocenił, że prezydent Polski jest przez amerykańskiego przywódcę traktowany instrumentalnie – “Prezydent Trump ewidentnie używa naszego prezydenta do swoich rozgrywek z Angelą Merkel, a to nie jest dobrze być rozgrywanym. Poza tym ta wizyta odbywa się w atmosferze skandalu, jest krytykowana przez ważnych kongresmenów, senatorów, media” – zacytował portal dorzeczy.pl.

Sikorski zarzucił prezydentowi, że ten twierdził, iż będzie reprezentował w Waszyngtonie Unię Europejską – “Bilans jest taki, że mówił prezydent Andrzej Duda, że to wyimaginowana wspólnota, która narzuca nam energooszczędne żarówki, a teraz chce reprezentować tę wyimaginowaną wspólnotę, która w obcych językach nam narzuca. Przecież to kupa śmiechu, z przewagą kupy jak mówi młodzież”.

Polityk PO uznał też wyprawę prezydenta Dudy za odzwierciedlającą bardziej jego relacje z donaldem Trumpem, a nie USA – “W styczniu w Białym Domu może już być kto inny. Takie pokazywanie całemu Waszyngtonowi, że się identyfikujemy na tysiąc procent z kandydatem, który zresztą jest o kilkanaście procent do tyłu za swoim konkurentem, jest nieroztropne i niemądre. Polska powinna mieć świetne relacje z USA niezależnie od tego, kto rządzi. Jeżeli my w chodzimy w ich kampanię wyborczą, a oni w naszą, to robi się ryzykownie i kontrowersyjnie”.

Andrzej Duda przybył już do Białego Domu i rozpoczął rozmowę w cztery oczy z prezydentem USA. Polska Agencja Prasowa poinformowała, że tematem rozmów będzie między innymi kwestia zaangażowania Amerykanów, które ma przybliżyć budowę w Polsce elektrowni atomowej. Na razie nie skonkretyzowano jakie to miałoby być zaangażowanie.

Czytaj także: Fort Trump nie będzie fizycznie istniejącą bazą [+VIDEO]

dorzeczy.pl/kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. Czeslaw
  Czeslaw :

  Jak się nie wstydzi tak komentować politykę ten nieudacznik Sikorski. Jako minister forsował “politykę partnerstwa wschodniego” i co z tego wyszło? Błyszczał w Kijowie w czasie drugiego Majdanu ale do stolika w Mińsku (Porozumienia Mińskie) to Sikorskiego nie dopuścili, nawet jak tego pieska co zjada kości rzucone łaskawie przez biesiadników. Więc teraz niech nie szczeka na własny kraj tylko siedzi cicho.

 2. gotan
  gotan :

  Oksfordczyk co mu słowa z gumofilców wyłazi….ekspert od “dorzynania watahy”…po prosu “multiinstrumentalista”,któremu nigdy nic nie wychodziło i nie wychodzi ..Pajacowaty szlomek!..Czy ty wiesz co to honor?…raczej nie bo jesteś przesiąknięty filosemityzmem….Zacznij pajacować w Ziemi Obiecanej,może tam zyskasz akceptację?!

 3. tagore
  tagore :

  Wypowiedzi Sikorskiego nie mają żadnego znaczenia podobnie jak on sam.
  Poparcie USA dla Polski w rozgrywce z Berlinem o zmniejszenie wypływu kapitału z Polski jest dla nas niezbędne.