Xi Jinping odbył rozmowę telefoniczną z Władimirem Putinem na temat sytuacji w Afganistanie i jej wpływu na region.

We wstępie informacji jaka na temat środowej rozmowy znalazła się na stronie internetowej Kremla przywołano 20 rocznicę podpisania chińsko-rosyjskiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy oraz określono relacje między dwoma państwami jako “partnerstwo strategiczne”. Jednak szczególną uwagę poświęcono kwestii afgańskiej.

W czasie rozmowy “wyrażono gotowość do wzmożenia wysiłków na rzecz zwalczania zagrożeń terrorystycznych i przemytu narkotyków pochodzących z terytorium Afganistanu. Podkreślono znaczenie jak najszybszego zaprowadzenia pokoju w tym kraju i zapobieżenia rozprzestrzenianiu się niestabilności na sąsiednie regiony. W tym celu ma na celu zaplanowane jest maksymalne wykorzystanie potencjału Szanghajskiej Organizacji Współpracy. Przywódcy zgodzili się także na intensyfikację kontaktów dwustronnych i ścisłą koordynację, przede wszystkim za pośrednictwem resortów spraw zagranicznych.” – jak podała strona internetowa rosyjskiego prezydenta.

Jeszcze obszerniej rozmowę zrelacjonowała chińska, państwowa agencja informacyjna Xinhua. Również w niej wspomniano o rocznicy podpisania dwustronnego traktatu, który według strony chińskiej stanowi dobrą podstawę, by promować “koordynację strategiczną i wszechstronną praktyczną współpracę między dwoma krajami”. Zapowiedziała ona również gotowość do rozszerzania współpracy z Moskwą na nowe płaszczyzny, w tym zwalczania pandemii SARS CoV-2 włącznie z ewentualną współpracą w zakresie produkcji szczepionek. Xi Jinping miał także zaakcentować rocznicę powstania Szanghajskiej Organizacji Współpracy.

 

“Xi podkreślił, że Chiny szanują suwerenność, niepodległość i integralność terytorialną Afganistanu, stosują politykę nieingerencji w jego sprawy wewnętrzne oraz odgrywają konstruktywną rolę w rozwiązywaniu problemu Afganistanu środkami politycznymi.” – przytoczyła Xinhua – “Xi powiedział, że Chiny są gotowe wzmocnić komunikację i koordynację z Rosją i szerszą społecznością międzynarodową, aby zachęcić wszystkie frakcje w Afganistanie do budowy otwartej i integrującej struktury politycznej poprzez konsultacje, wdrożenia umiarkowanej i rozważnej polityki wewnętrznej i zagranicznej, całkowitego odcięcia się od wszystkich grup terrorystycznych i utrzymywania przyjaznych stosunków z resztą świata, zwłaszcza z krajami sąsiednimi.”

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Według strony chińskiej Władimir Putin miał zdecydowanie poprzeć formułę “jednych Chin”, czyli nieuznawania władz na Tajwanie oraz poprzeć stanowisko i interesy ChRL wobec nich, a także w kwestii Hongkongu, Sinciangu i Morza Południowochińskiego.

Talibowie jeszcze przed przejęciem władzy na Kabulem zintensyfikowali swoje relacje z Rosją gdzie wysyłali oficjalne delegacje kilkukrotnie i z ChRL, gdzie ich delegacja gościła w lipcu, podejmowana przez jej ministra spraw zagranicznych.

kremlin.ru/news.cn/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply