Talibowie wprowadzili w rządzonym przez siebie Afganistanie nowe uregulowania pracy kobiet jako prezenterek telewizyjnych.

Widzowie głównych kanałów telewizyjnych w Afganistanie mgli w niedzielę zobaczyć ich prezenterki w nowym image’u. Większość z nich miała całkowicie osłonięte głowy, z odkrytymi oczami. To efekt nowego zarządzenia talibów, kontrolującego zdecydowaną większość terytorium kraju od zeszłego roku.

Dekret wydał przywódca nieuznawanego Emiratu Afganistanu Hibatullah Achundzada, jak podał portal telewizji France24. Zgodnie z nim kobiety w miejscach publicznych muszą zasłaniać nie tylko głowę, ale i twarz. Jako optymalną, Achundzada zasugerował burkę, czyli strój całkowicie okrywający kobietę, łącznie z oczami, które osłonięte są specjalną siatką.

Ministerstwo Promocji Cnoty zobowiązało do przestrzegania dekretu pracowniczki kanałów telewizyjnych pojawiające się na wizji. W niedzielę prezenterki występowały w okryciach, nie były to jednak burki, lecz okrycia odsłaniające oczy, zbliżone do nikabu. W ten sposób prezenterki wystąpiły w czołowych programach telewizyjnych kraju TOLOnews, Ariana Television, Shamshad TV i 1TV.

„Opierałyśmy się i sprzeciwiałyśmy się noszeniu maski” – powiedziała agencji AFP Sonia Niazi, prezenterka TOLOnews. Jak jednak dodała telewizja telewizja „była pod presją i przekazała, że każda prezenterka, która pojawiła się na ekranie bez zakrywania twarzy, musi otrzymać inną pracę lub po prostu zostać usunięta” – zrelacjonowała Niazi. Jednak dziennikarze i pracownicy TOLOnews nosili w niedzielę maski na twarzach na znak solidarności z prezenterkami, poinformował korespondent AFP, choć cześć pracownic pozostawiła odkryte twarze.

 

Rzecznik Ministerstwa Promocji Cnoty Mohammad Akif Sadik Mohadżir powiedział, że talibańskie władze doceniają, że kanały medialne przestrzegały zasad ubioru. Podkreślił przy tym, że władze nie zamierzają usuwać kobiet z telewizji pod warunkiem, że będą się stosowały do dekretu w sprawie stroju.

Talibowie przejęli władzę w zeszłym roku po szybkiej kampanii militarnej, w trakcie której wojska ówczesnych władz stawiły niewielki opór. W czasie poprzednich rządów talibów w latach 1996-2001 kobiety nie mogły samodzielnie poruszać się w miejscach publicznych i musiały nosić w nich burki. Telewizja była całkowicie zakazana.

france24.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply