Pompeo i Ławrow rozmawiali telefonicznie o nowych sankcjach USA wobec Rosji

Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo i minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow przeprowadzili w piątek rozmowę telefoniczną.

Politycy rozmawiali o sankcjach nałożonych w środę przez USA na Rosję w związku z domniemaną odpowiedzialnością Rosji za próbę otrucia Siergieja i Julii Skripalów oraz o sytuacji w Syrii. W trakcie konwersacji szef amerykańskiej dyplomacji zapewniał, że Waszyngton chce polepszenia stosunków z Moskwą.

O treści rozmowy Pompeo i Ławrowa poinformowała w krótkim komunikacie rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert.

Sekretarz Michael R. Pompeo rozmawiał dziś z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem. Sekretarz Pompeo powtórzył, że Stany Zjednoczone dążą do poprawy stosunków z Rosją i zgodził się na dialog w przyszłości. Sekretarz omówił z ministrem Ławrowem niedawne sankcje nałożone na Rosję zgodnie z ustawą o broni chemicznej, biologicznej i eliminacji działań wojennych z 1991 r. (CBW Act) oraz bieżące wyzwania w Syrii. – oświadczyła Nauert.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w środę Stany Zjednoczone podjęły decyzję o wprowadzeniu sankcji wobec Rosji w związku z domniemaną odpowiedzialnością tego kraju za próbę otrucia Siergieja i Julii Skripalów w marcu br. w brytyjskim Salisbury. Jak wynikało z komunikatu Departamentu Stanu USA Stany Zjednoczone wprost oskarżyły rosyjskie władze o użycie broni niekonwencjonalnej wobec Skripalów. Agencja AIP podała, że sankcje będą dotyczyć eksportu do Rosji urządzeń elektronicznych oraz technologii, które mają zastosowanie militarne i szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego. Ponadto Rosja w ciągu 90 dni ma zapewnić, że nie użyje w przyszłości broni chemicznej oraz przyjąć inspekcję ONZ, która ma sprawdzić rosyjskie fabryki broni chemicznej i biologicznej. W przeciwnym wypadku USA nałożą na Rosję kolejne „drakońskie sankcje”. Rosyjskie MSZ potępiło amerykańską decyzję i zapowiedziało podjęcie działań odwetowych.

Kresy.pl / state.gov

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz