Partia Nowoczesna Ryszarda Petru, poza zrzeczeniem się suwerenności monetarnej, chce także podwyższenia wieku emerytalnego.

Przewodniczący Nowoczesnej, Ryszard Petru wraz z posłami swojej partii, przedstawili jej nowy program w Krynicy Zdroju, przy okazji odbywającego się tam  XXVII Forum Ekonomicznego. Istotną jego część stanowiły proponowane przez liberałów posunięcia w dziedzinie polityki gospodarczej i finansowej. Przedstawiający je poseł Paweł Pudłowski zadeklarował, że jego partia będzie dążyć do rezygnacji z polskiej waluty na rzecz przyjęcia waluty euro. Polityk Nowoczesnej nie uwypuklał jednak, w swojej argumentacji na rzecz rezygnacji z monetarnej suwerenności, uzasadnienia ekonomicznego. lecz twierdził, że przyjęcie euro umocni „bezpieczeństwo” Polski. Pudłowski zaproponował też podwyższenie wieku emerytalnego do 67 lat dla obu płci. Nowoczesna obiecała także obniżenie podatków CIT i PIT do 15%. i podwyższenie kwoty wolnej od podatku.

W dziedzinie wymiaru sprawiedliwości, wicemarszałek Sejmu z ramienia Nowoczesnej, Barbara Dolniak proponowała odwołać się do sprawiedliwości… pozasądowej. „Polskie społeczeństwo przekonane jest do jednej rzeczy: nie ma to jak wyrok sądu, ewentualnie ugoda zawarta przed osobą sędziego. Nie ma takiej potrzeby” – twierdziła Dolniak – „Jest możliwość – i ona powinna być eksponowana – zawierania ugód przedsądowych, czy w trakcie postępowania sądowego, poprzez skierowanie sprawy przez sąd do mediatora”. Zapowiadała ogólnopolską kampanię informacyjną w tej kwestii.

Kresy.pl istnieją dzięki wsparciu Darczyńców
Pomogłeś już w tym miesiącu?

Nowoczesna pozostaje konsekwentnie liberalna także w dziedzinie administracji. Poseł Marek Sowa zaproponował bardzo daleko idącą decentralizację państwa. Poseł tej partii chce likwidacji urzędu wojewody. „Nowoczesna przygotowuje zmianę ustawy o wojewodzie i administracji rządowej w województwie tak, aby ten urząd zlikwidować i precyzyjnie opisać, które z zadań dzisiaj wykonywanych przez urząd wojewódzki będą przesunięte do samorządów terytorialnych” – powiedział Sowa.

Czytaj także: Petru napisał list do „przyjaciół na całym świecie” ws. reformy sądownictwa

rp.pl/kresy.pl

Reklama2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz