Specjalizująca się w zakresie stosunków z Polską niemiecka politolog Gesine Schwan stwierdziła, że Jarosław Kaczyński i premier Viktor Orbán rozumieją demokrację inaczej niż zachodni europejczycy.

Powiązana Socjaldemokratyczną Partią Niemiec (SPD) Schwan brała w poniedziałek udział w spotkaniu korespondentami zagranicznych mediów w Berlinie. W trakcie spotkania była pytana o stan stosunków polsko-niemieckich oraz konflikt Warszawy i Budapesztu z Unią Europejską.  “Rządy w Polsce i na Węgrzech, bo co do Czech, jeszcze tego nie wiemy, zupełnie inaczej pojmują demokrację i praworządność niż pozostała Unia Europejska” – stwierdziła Schwan. Uznała ona, że spór o pojęcie demokracji trwa już od XVIII wieku.

“Jan Jakub Rousseau, a właśnie do niego odwołują się Kaczyński i Orban, uważał, że w demokracji decyzje podejmuje naród, w liczbie pojedynczej, i nie może istnieć władza sądownicza, sprzeciwiająca się woli narodu” – mówiła Schwan – “Wyrazem woli narodu jest większość parlamentarna i nawet jeśli ta większość jest niewielka, musi być traktowana jak naród”. Politolog łączy to z postrzeganiem społeczeństwa jako “jednorodnej” całości. Idzie nawet dalej twierdząc – “stanowisko, że prawo nie może poskramiać polityki lub że polityka może postawić się ponad prawem, zakłada istnienie homogenicznego narodu, a to jest totalitaryzmem”. Właśnie jako prekursora totalitaryzmu Schwan określa Rousseau.

Według niemieckiej politolog rządzący Polską nie rozumieją, że “do demokracji należą prawa podstawowe, ochrona mniejszości, prawa indywidualne, które muszą być chronione przez podział władz i ochronę mniejszości przed większością. To inne rozumienie demokracji”. Tym samym Schwan przechodzi od twierdzeń o “innym rozumieniu” demokracji do odmawiania działaniom politykom Prawa i Sprawiedliwości miana demokratyzmu – “System, który reprezentuje Kaczyński, nie jest jakąś inną formą demokracji, lecz jest formą, która prowadzi do kumulacji władzy i torpeduje prawa mniejszości i prawa indywidualne”.

Gesine Schwan kierowała przez wiele lat Europejskim Uniwersytetem Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Była pełnomocnikiem do spraw kontaktów z Polską zarówno w rządzie Gerharda Schroedera jak i Angeli Merkel. Poparła założoną w Parlamencie Europejskim przez Guya Verhofsdadta i Daniela Cohn-Bendita Grupę Spinelli, która formułuje koncepcję powstania federalnego europejskiego superpaństwa.

Czytaj także: Schulz mówi wprost – Polsce i Węgrom trzeba zabrać pieniądze

dw.de/kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. zefir
    zefir :

    Szanowna Gesine Schwan,niczego nie dowiodłaś,gdyż w Polsce nikt mniejszości i praw indywidualnych nie torpeduje.Tylko szkopska lewacka propaganda antypolskie bzdury propaguje.Polska posiada bogate doświadczenia z komuszą demokracją dlatego lewackiego debila Guya i jego komuszego eurosovietyzmu,totalitaryzmu Spinellego nie popiera.Jeżeli popierasz wolnomyślność liberała Guya,to dlaczego Polakom innych od niego poglądów zabraniasz?