Dane opublikowane w poniedziałek przez Państwową Służbę Statystki Ukrainy pokazują, że liczba mieszkańców tego państwa nieznacznie przekracza 42 miliony.

Najnowsze dane ukraińskiej służby statystycznej opublikował w poniedzałek portal Korrespondent.net. Zgodnie z nimi 1 lipca 2019 r. na Ukrainie mieszkało 42 010 100 ludzi. Oznacza to, że tylko w ciągu bieżącego roku zaludnienie Ukrainy zmniejszyło się o 143,1 tys. osób, a w porównaniu do 1 czerwca o 20,7 tys. Ostatni raz tak mało ludzi mieszkało na obecnym terytorium Ukrainy w latach 60 XX wieku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Skalę depopulacji Ukrainy ukazuje porównanie z początkiem 2018 r. kiedy to na jej terytorium żyło jeszcze 42 386 400 ludzi. Nie należy jej wiązać tylko z masową emigracją zarobkową Ukraińców. Bardzo niekorzystny jest także bilans między urodzinami i zgonami. 100 zgonów przypadało w na Ukrainie w omawianym okresie zaledwie 49 żywych urodzeń.

Emigracyjną falę wywołał kryzys ekonomiczny jaki nastąpił na Ukrainie po rewolucji Majdanu i rozpoczęciu wojny w Donbasie. Największa część z emigrantów wyjechała do Polski, gdzie może mieszkać co najmniej 1,3 mln obywateli Ukrainy.

Pełniący obowiązki ministra spraw zarganicznych Ukrainy Pawło Klimkin powiedział na początku bieżącego miesiąca, że w ciągu kilku lat na emigracji będzie przebywać już połowa wszystkich Ukraińców.

korrespondent.net/kresy.pl

 

Czytaj kolejny artykuł
3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. JeszczePolska
  JeszczePolska :

  https://marucha.wordpress.com/2019/08/18/wolne-tematy-41-2019/#comment-850204

  Wizyta Netanjachu na Ukrainie zaowocowała porozumieniem.
  Od zaraz uczniowie w ukraińskich szkołach zaczynają obowiązkowo uczyć się języka hebrajskiego, a w Izraelu ukraińskiego!!Porozumienie z Zełeńskim obejmuje również naukę”wychowanie”, kulturę i sport.
  Współpracę w dziedzinie gospodarczej i handlowe,zostało zawarte porozumienie między Ministerstwem Rozwoju Gospodarczego i Handlu Ukrainy a izraelskim Urzędem Patentowym Ministerstwa Sprawiedliwości.

  Wizyta Netanjahu na Ukrainie rozpoczęła się od „występów” niejakiej Sary Netanjachu. Po pierwsze, żona premiera wywołała skandal na pokładzie samolotu, którego załoga nie powitała jej odpowiednio na pokładzie.
  A po przybyciu do Kijowa, rzuciła kawałek z powitalnego bochenka chleba, na ziemię.

  https://t.co/sPxMiMZjpS