Komitet Ministrów Rady Europy przegłosował w poniedziałek przesłanie wniosku Kosowa o członkostwo do Zgromadzenia Parlamentarnego tej organizacji.

Przy 33 głosach za, siedmiu przeciw i pięciu wstrzymujących się, Komitet Ministrów Rady Europy przyjął wniosek Kosowa o członkostwo i rozpoczął proces akcesyjny, prosząc PACE o przygotowanie opinii w sprawie członkostwa”, przedstawiciel częściowo uznawanej Republiki Kosowa w Brukseli Agon Bajrami napisał na Twitterze.

Przeciw członkostwu częściowo uznawanej republiki zagłosowały: Rumunia, Cypr, Hiszpania, Azerbejdżan, Gruzja, Węgry i sama Serbia. Zaskoczeniem dla obserwatorów było stanowisko Węgier, bowiem po proklamacji niepodległości Kosowa przez albańskich separatystów w 2008 r. Węgry uznały jego państwowość. Niespodzianką było również wstrzymanie się od głosu przez Grecję, Ukrainę, Słowację, Bośnię i Hercegowinę i Mołdawię, które do tej pory uznają Kosowo za część Serbii. Rozczarowania ich postawą nie krył minister spraw zagranicznych Serbii Ivica Dacić, który natomiast chwalił Węgry za aktywne występowanie na posiedzeniu przeciw akceptacji wniosku Proszitiny.

Minister spraw zagranicznych Republiki Kosowa Donika Gervalla określiła tę decyzję jako „historyczny krok, być może najważniejszy od czasu [ogłoszenia naszej niepodległości”, zauważając, że ponad dwie trzecie państw Rady Europy. Portal Balkan Insight zacytował słowa minister jakie napisała ona na Facebooku – „Pozostało jeszcze wiele do zrobienia. Proces członkostwa jest długi i pełen wyzwań. Jednak na koniec tego procesu Republika Kosowa zajmie należne jej miejsce jako członek Rady Europy”.

Prezydent Kosowa Vjosa Osmani napisał na Twitterze, że „flaga Kosowa wkrótce będzie dumnie powiewać wśród innych [flag] członków Rady Europy”.

Kosowo złożyło wniosek o przystąpienie do Rady Europy 12 maja 2022 r. Decyzja została podjęta po wyrzuceniu z Rady 16 marca 2022 r. Rosji za inwazję na Ukrainę. Dało to Kosowu możliwość przystąpienia, ponieważ bez Rosji dwie trzecie państw członkowskich uznaje Kosowo, co jest wymagane dla zatwierdzenia członkostwa.

Rada Europy zrzesza 46 państw, w tym wszystkie państwa Unii Europejskiej. Do przystąpienia nowego kraju potrzebne są dwie trzecie głosów. Wszyscy członkowie Rady Europy podpisali Europejską Konwencję Praw Człowieka, której wdrażanie nadzoruje Europejski Trybunał Praw Człowieka z siedzibą w Strasburgu.

Czytaj także: Kosowo chce pozyskać drony Bayraktar – Serbia reaguje

balkaninsight.com/kosovo-online.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply