Przewodniczący koła poselskiego “Wolni i Solidarni” i ojciec premiera Mateusza Morawieckiego radził nowemu rządowi w wywiadzie dla “Rzeczpospolitej”.

Kornel Morawiecki dostał się do Sejmu z list ruchu Kukiz ’15 ale w parlamencie utworzył odrębne koło poselskie, do którego w ostatnich tygodniach dołączyli posłowie tego pierwszego, przechodzący na prorządowe pozycje, tacy jak Adam Andruszkiewicz czy Sylwester Chruszcz.

W wywiadzie Morawiecki był pytany przede wszystkim o politykę swojego syna, jako nowego szefa rządu. Przewodniczący “Wolnych i Solidarnych”, stwierdził, że nowy premier “bronił i będzie bronił” Polski na forum Unii Europejskiej mimo, że Komisja Europejska wszczęła niedawno wobec naszego kraju procedurę wynikającą z art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej. Jak tłumaczył, przez skrócenie obecności na szczycie UE, Mateusz Morawiecki chciał być może okazać swój sprzeciw wobec Brexitu, nad którym dyskutowali europejscy politycy. “Polski rząd powinien wystąpić z inicjatywą przerwania brexitu i zaproponować ponowne referendum w Wielkiej Brytanii. Brexit był błędem. Polska powinna być tym państwem, które zaproponuje Wielkiej Brytanii pozostanie w UE. Tym bardziej że chcą tego teraz też Anglicy” – powiedział Kornel Morawiecki.

Przewodniczący “Wolnych i Solidarnych” uznał też, że jego syn dobrze sprawdzi się w roli premiera bowiem “jest przygotowany jak mało kto. Jest wykształcony, zawodowo doświadczony, zarządzał dużymi zespołami ludzkimi, piastował ważne stanowiska”. Jest również, według swojego ojca, “niesamowicie pracowity”.

Mówiąc o relacjach między Warszawą a Brukselą, Kornel Morawiecki zadeklarował, że “Bruksela nie może narzucać nam swego widzimisię. Niezawisłość państw, różnorodność, kultura, odmienne prawodawstwo powinny być bogactwem Unii, a nie problemem. To nie Polska oddala się od UE, ale na odwrót”. Zakwestionował przy tym pretekst dla działań Komisji Europejskiej, jak bowiem ocenił “praworządność w Polsce nie jest naruszana”. Zabrał głos także w kwestii wycinki w Puszczy Białowieskiej – “Puszcza to natura poddana kulturze. Czy Unia ma nam zakazywać pielęgnacji lasu chronionego przez Polaków od 500 lat? Lasu niszczonego przez korniki? Nie dajmy się zwariować pseudoekologom”.

Jednocześnie Morawiecki zajął też stanowisko w sprawie przyjęcia nielegalnych imigrantów w ramach systemu relokacji forsowanego przez Unię Europejską. W tym przypadku jego poglądy są zbieżne ze stanowiskiem Brukseli – “Te 7 tysięcy na 40-milionowy kraj, na które zgodził się poprzedni rząd, nie powinno być problemem. Zaproponujmy im naszą kulturę. Powinniśmy z uchodźców czynić nas. Tylko powinniśmy przybyszom postawić wymagania, zmusić ich do wysiłku, sami podjąć działania, które >>ich<< przerobią na >>nas<<“. Morawiecki poparł też ideę “korytarzy humanitarnych” proponowanych przez niektórych hierarchów Kościoła Katolickiego – “rząd Morawieckiego powinien uruchomić korytarze humanitarne. Nie ma powodów do zwlekania”.

Kornel Morawiecki skrytykował ministra obrony Antoniego Macierewicza za wypowiedzi sugerujące, że Rosja doprowadziła do katastrofy smoleńskiej – “Antek nie powinien tak mówić bez żelaznych dowodów, bo psuje relacje Polski z sąsiadami. Nie możemy odwracać się od Rosji. Powinniśmy szukać porozumienia”. Krytykował też działania ministra w sprawie wyjaśniania przyczyn katastrofy i uznał, że Macierewicz powinien pozostać w rządzie po jego rekonstrukcji, tylko pod warunkiem, że “znajdzie porozumienie z prezydentem”.

rp.pl/kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. bob
    bob :

    W tych wypowiedziach aż roi się od głupot “Puszcza to natura poddana kulturze” ??? WTF … dalej mówi o powtórzeniu referendum w GB widać jak się w PL traktuje suwerena ale Wielka Brytania to nie bolanda suweren zdecydował i rząd i elity się dostosują mimo że tam są elity prawdziwe nie to co tu. A ja osobiście uśmiałem się na to przyjęcie kwot emigrantów ciekawe co Andruszkiewicz teraz powie toż on się wybił na straszeniu muzułmanami

  2. lp
    lp :

    Gada jakby jedna nogą był już w raju i słyszał anielskie chorały. Ale tu mamy nie raj a walkę na śmierć i życie, gdzie stawką jest istnienie cywilizacji białego człowieka. O takich jak pan Kornel klasyk mówił, że to pożyteczni idioci.