Kanada nałoży sankcje na “rosyjskich oligarchów”, którzy według władz tego państwa “próbują ingerować” w sprawy Mołdawii.

Poinformowała o tym w czwartek kanadyjska minister spraw zagranicznych Melanie Joly, po przyjeździe do Oslo na nieformalne spotkanie szefów dyplomacji państw członkowskich NATO. Jej przemówienie było transmitowane przez służbę prasową sojuszu, podkreśliła przytaczająca jej słowa agencja informacyjna TASS.

“Dziś po raz pierwszy w naszej historii ogłosimy sankcje wspierające mołdawską demokrację. Podejmiemy działania przeciwko rosyjskim oligarchom, którzy próbują ingerować w mołdawską demokrację” – powiedziała Joly. Nie ujawniła jednak żadnych kryteriów, działań, które będą podlegać kanadyjskim sankcjom, ani personaliów sprawców takich działań.

W czwartek w Mołdawii odbędzie się drugi szczyt tzw. Europejskiej Wspólnoty Politycznej, utworzonej w 2022 roku przez Unię Europejską z inicjatywy prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Przywódcy 47 krajów będą rozmawiać o kwestiach pokoju, bezpieczeństwa i energii, powiedział dziennikarzom w Brukseli wysoki urzędnik UE. Wśród głów państw i szefów rządów zgromadzonych w Mołdawii jest prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Obecny liberalny obóz rządzący Mołdawią, z prezydent Mają Sandu na czele, oskarża lewicową i populistyczną opozycję o powiązania z Rosją. Jej poprzednik na stanowisku głowy państwa Igor Dodon wywodzący się z największej partii opozycyjnej – Partii Socjalistów jest figurantem kilku postępowań karnych.

Z kolei lider innej opozycyjnej partii Ilan Sor uciekł do Izraela, ale został zaocznie skazany na na 15 lat więzienia i konfiskatę mienia wartości ponad 250 mln dol.

W ostatnich miesiącach Sor koordynował z Izraela, gdzie przebywa, antyrządowe protesty swoich zwolenników, którzy m.in. założyli miasteczko namiotowe pod gmachem parlamentu Mołdawii. Zostało ono rozbite przez policję. Inni działacze partii także stali się obiektem zainteresowania śledczych.

Władze centralne nie chcą uznać wyboru Iriny Hucuł działaczki partii Sora na szefową władz autonomicznego regionu Gagauzji. Oskarżają ją o złamanie prawa w zakresie finansowania kampanii wyborczej  i kupowanie głosów.

tass.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply