Anarchiści ze skłotu przy ulicy Wilczej w Warszawie zorganizowali we wtorek akcję pod siedzibą Instytutu Pamięci Narodowej, chcąc promować tezę o udziale Polaków w zagładzie Żydów w czasie drugiej wojny światowej.

Anarchiści ze skłotu, czyli samowolnie zajmowanego budynku przy ulicy Wilczej w Warszawie, określający się „kolektywem Syrena” postanowili zaprotestować przeciw nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Określili ją „kneblem, który ma na celu wybielenie historii Polski i kryminalizowanie środowisk zajmujących się tą trudną, skomplikowaną pamięcią o Zagładzie”.

W ramach ich akcji pod siedzibą Instytutu pojawiło się we wtorek wieczorem kilkadziesiąt osób. Zgromadziły się one pod hasłem „Udział Polaków w Zagładzie – czytanie świadectw”. Jedna z anarchistek Alicja Niewiadomska przyznała – „Niektórym osobom tytuł naszego wydarzenia wydał się kontrowersyjny”. Według niej – „To tylko świadczy o tym, jak głęboko zakorzeniony jest w nas strach przed mówieniem o udziale polskich obywateli w Zagładzie. Tymczasem on był i im silniej go ukrywamy, tym bardziej on na nas ciąży”.

Anarchiści czytali więc zapiski osób, którzy w czasie drugiej wojny światowej ucierpieli z rąk Polaków, będąc przekonanymi, że nowa ustawa o IPN uniemożliwi badanie tego typu przekazów. „Wierzymy, że wypowiadanie tej prawdy, nawet trudnej i haniebnej, to jedyna droga do uleczenia naszej zbiorowej pamięci i zabliźnienia ran. Nacjonalistyczna propozycja zaklejania ich plasterkiem narodowej dumy i kłamstw skazuje nas na powtórkę z historii. Nie chcemy tego” – powiedział Tadeusz Zinowski z „kolektywu Syrena”, dodając – „Zamierzamy łamać to prawo i uparcie powtarzać prawdę. Nie z archiwistycznej pasji, ale jako ostrzeżenie”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Anarchiści nie zgadzają się zakazem przypisywania narodowi polskiemu współodpowiedzialności za zagładę Żydów w czasie drugiej wojny światowej, bowiem uznają, że taka odpowiedzialność zachodzi.

Czytaj także: Cimoszewicz twierdzi, że Polacy brali udział w holokauście

onet.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    Poznaniak74 :

    Ot „prawdziwi lewicowcy”! Ciekawe kto był sponsorem tej ‚spontanicznej akcji”, któraś z „niezależnych fundacji” bankstera Sorosa, czy może „czysta rasowo” loża „B’nai B’irth”?
    A swoją drogą to ciekawie jest obserwować poziom ZESZMACENIA jaki osiągnęły tzw. środowiska lewicowe w Polsce…