Jak poinformował w środę portal Politico, w Waszyngtonie rozpoczęły się rozmowy za zamkniętymi drzwiami na temat wydobycia z magazynów amunicji z czasów zimnej wojny i ulepszenia jej na tyle, by była użyteczna dla Kijowa.

W Waszyngtonie rozpoczęły się rozmowy za zamkniętymi drzwiami na temat wydobycia z bunkrów amunicji z czasów zimnej wojny i ulepszenia jej na tyle, by była użyteczna dla Kijowa – informuje Politico powołując się na osoby zaznajomione z dyskusjami. Jeden z takich programów już się rozpoczął, a pociski dla długo wycofanych amerykańskich systemów obrony powietrznej HAWK mają otrzymać niezbędne aktualizacje.

Pociski HAWK byłyby połączone z kilkoma wyrzutniami, które Hiszpania zobowiązała się wysłać Ukrainie. Hawk jest nadal używany w Europie i poza nią, ale został wycofany przez armię amerykańską na początku lat 90. na rzecz systemu Patriot, co oznacza, że istniejące pociski w amerykańskich magazynach muszą zostać odnowione.

USA szukają również sposobów na zablokowanie dostaw irańskich dronów do Rosji u źródła.

„Szukamy sposobów na zaatakowanie irańskiej produkcji UAV poprzez sankcje, kontrolę eksportu i rozmowy z prywatnymi firmami, których części zostały wykorzystane w produkcji” – powiedziała rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Adrienne Watson. „Oceniamy dalsze kroki, które możemy podjąć w zakresie kontroli eksportu, aby ograniczyć dostęp Iranu do technologii wykorzystywanych w dronach”.

Przypomnijmy, nowy pakiet amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy będzie obejmował m.in. 50 bojowych wozów piechoty Bradley oraz rakiety przeciwlotnicze Sea Sparrow – podaje Politico. Zdaniem portalu, wysłanie wozów Bradley może przyczynić się do decyzji o wysłaniu Ukraińcom zachodnich czołgów.

Jak pisaliśmy, w czwartek Biały Dom poinformował, że USA zamierzają dostarczyć Ukrainie bojowe wozy piechoty Bradley, a Niemcy wozy Marder. Ponadto, Niemcy w ślad za Amerykanami mają wysłać Ukraińcom dodatkową baterię Patriot. Agencja Reuters podała, że wozy Bradley mają być częścią nowego pakietu pomocy wojskowej dla Kijowa, który ma zostać ogłoszony w piątek.

Informacje Reutersa potwierdza też serwis Politico, który podał, że nowy pakiet ma być wart 3,8 mld dolarów. Portal twierdzi też, że Amerykanie ogłoszą, iż wyślą Ukraińców 50 wozów Bradley. Część pakietu dotycząca ściśle Ukrainy ma być warta 2,25 mld dol. i obejmować także amunicję artyleryjską kal. 155 mm. Kijów otrzyma też 225 mln dol. wsparcia finansowego. Z kolei 682 mln dolarów mają zostać przeznaczone dla państw Europy Środkowej i Wschodniej, by te przeznaczyły środki na zakup amerykańskiej broni i sprzętu.

Politico zaznacza też, że po raz pierwszy amerykański pakiet obejmie przekazanie naprowadzanych radarowo rakiet przeciwlotniczych Sea Sparrow. Można je wystrzeliwać zarówno z morza, jak i z lądu. Są one w stanie niszczyć także rakiety manewrujące.

Kresy.pl/Politico

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz