W czwartek w powiecie bełchatowskim policjanci zajmujący się cyberprzestępczością zatrzymali 24-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna przez internet namawiał dzieci do samookaleczeń, których finałem miało być samobójstwo.

Policjanci KWP w Poznaniu zatrzymali na terenie powiatu bełchatowskiego mężczyznę, który przez internet namawiał dzieci do samookaleczeń. Finałem “gry” miało samobójstwo. Śledczy podczas przeszukania mieszkania Ukraińca zabezpieczyli dowody potwierdzające zgromadzone informacje.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraińcy uszkodzili szyby budynku i postrzelili kota. Zostali zatrzymani przez policję

Na przełomie marca i kwietnia Polska Policja otrzymała od instytucji z Sankt Petersburga zajmujących się bezpieczeństwem nieletnich informacje o “grze” prowadzącej nieletnich od samookaleczeń do samobójstwa. Tropy prowadziły do zamieszkującego w Polsce jej założyciela, który sam siebie nazywał “Kuratorem”. Za pośrednictwem forów internetowych nawiązywał on kontakty z rosyjskojęzycznymi nastolatkami i proponował im udział w grze przypominającą niesławnego “Niebieskiego Wieloryba”. Na portalu społecznościowym”VK” założył nawet specjalną zamkniętą grupę o nazwie „Beginnings 57”.

Rozgrywka polegała na wykonywaniu zadań zlecanych przez “Kuratora”. Na początku nie budziły one specjalnych podejrzeń, polegały np. na wysłaniu zdjęć wieloryba. Kolejne wyzwania były jednak coraz bardziej ryzykowne. “Kurator” zlecał oglądanie psychodelicznych filmów czy wysyłanie zdjęć uczestników gry siedzących w oknie wieżowca. Później nastolatkowie mieli samookaleczać różne części ciała. Wedle założeń ostatnim etapem miało być samobójstwo.

CZYTAJ TAKŻE: Kijów: mężczyźnie zwrócono uwagę na brak maseczki. W odpowiedzi wyciągnął granat

Śledztwo wykazało, że dwie nastolatki pozostające w kontakcie z Ukraińcem przebywały na terenie Polski – jedna mieszka pod Poznaniem, a druga w województwie dolnośląskim. Jedna z dziewczynek – młoda Ukrainka – miała ślady licznym okaleczeń całego ciała i została objęta opieką medyczną.

Zatrzymanemu postawiony zostanie zarzut nakłaniania nieletnich do samookaleczania i popełnienia samobójstwa. Policja i prokuratura zapowiedziały złożenie w Sądzie w Poznaniu wniosku o tymczasowe aresztowanie podejrzanego.

Kresy.pl / wielkopolskamagazyn.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply