“Do godz. 14 w sobotę w całym kraju doszło do 137 incydentów łamania ciszy wyborczej. Większość z nich polegała na zrywaniu plakatów i umieszczaniu na nich obraźliwych wpisów” – poinformował podkomisarz Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji.

Podkomisarz Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji poinformował w sobotę, że do godziny 14:00 odnotowano na terenie całego kraju 137 incydentów łamania ciszy wyborczej – podała Polska Agencja Prasowa (PAP). Podkreślił, że większość z nich polegała na zrywaniu plakatów oraz umieszczaniu na nich obraźliwych wpisów.

Policjant poinformował, że w związku z obowiązująca ciszą wyborczą odnotowano 137 incydentów. 123 z nich stanowią wykroczenia, zaś 14 – przestępstwa. Incydenty miały miejsce m.in. w Białymstoku, Rzeszowie i Szczecinie.

Rzeczkowski zasugerował, żeby wszelkie naruszenia ciszy wyborczej zgłaszać policji. “Chodzi m.in. o rozpowszechnianie materiałów wyborczych, zwoływanie zgromadzeń, zrywanie plakatów, organizowanie pochodów i manifestacji oraz wygłaszanie przemówień” – powiedział.

Zwrócił uwagę, że za złamanie ciszy wyborczej może grozić kara grzywny od 20 do 5 tys. złotych.

Cisza wyborcza obowiązuje w całej Polsce od północy z piątku na sobotę do końca głosowania w niedzielę. W czasie jej trwania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej, czyli publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób. W czasie trwania ciszy wyborczej zakazane jest zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień, a także rozpowszechnianie materiałów wyborczych. Cisza wyborcza obowiązuje również w internecie.

Zobacz także: Policja rozbiła grupę przestępczą działającą metodą “na policjanta” [+FOTO]

pap / fakty.interia.pl / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply