Jak informuje czwartkowa „Rzeczpospolita”, policja i służby specjalne coraz częściej sięgają po środki kontroli operacyjnej.

Dziennik powołując się na informacje uzyskane od byłego prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta, donosi, iż w ubiegłym roku kontrolą operacyjną objęto 5431 osób. Stosowano wobec nich podsłuchy, przeglądano ich e-maile oraz przesyłki. Od 2012 roku widoczny jest trend wzrostowy we wspomnianych działaniach policji i specsłużb. Po kontrolę operacyjną wobec 4506 osób sięgnęła policja, a w 925 przypadkach inne służby, m.in. ABW, CBA i Służba Celna.

Zdaniem posła PO Marka Wójcika jest to efekt zmian prawnych. – W lutym 2011 r. nowelizacja kodeksu postępowania karnego wprowadziła konieczność uzasadniania wniosków do sądu o zastosowanie kontroli operacyjnej. Od tamtego czasu najpierw zaobserwowaliśmy spadek liczby wniosków, która później zaczęła rosnąć, bo policjanci nauczyli się pisać uzasadnienia– uważa poseł.

Jak zauważa dziennik, w 2014 roku Trybunał Konstytucyjny nakazał wprowadzenie do prawa maksymalnego czasu trwania podsłuchów oraz zobowiązał Sejm, by poddawał większej kontroli sięganie po dane telekomunikacyjne przez policję i służby specjalne.

Według cytowanych przez dziennik ekspertów i przedstawicieli opozycji wprowadzona w odpowiedzi przez PiS tzw. ustawa inwigilacyjna nie rozwiąże problemu, a kontrola nad inwigilacją będzie jedynie iluzoryczna.

pch24.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply