Policja będzie mogła kontrolować kościoły – twierdzi poseł PiS

Poseł PiS Czesław Hoc oświadczył, że w razie podejrzenia przekroczenia limitu miejsc w kościołach, do świątyni będzie mogła wejść policja i zweryfikować, czy obecni tam ludzie są zaszczepieni przeciwko COVID-19.

Przypomnijmy, że we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o wprowadzeniu nowych obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Od 1 marca rząd wprowadza obowiązkowe szczepienia dla medyków, nauczycieli oraz służb mundurowych. Czasowo zostanie też przywrócona nauka zdalna. Ponadto, od 15 grudnia br. zmniejszeniu ulegną też limity w poszczególnych obiektach, w tym sakralnych, do 30 proc. obłożenia. Zwiększenie limitu może dotyczyć wyłącznie osób zaszczepionych, zweryfikowanych „przez pracodawcę”.

Czytaj więcej: Obowiązek szczepień, nauka zdalna, limity. Rząd przedstawił nowe obostrzenia

W czwartek rano w programie Graffiti na antenie stacji Polsat News o sprawę pytany był poseł PiS, Czesław Hoc. Zapytano go, kto miałby sprawdzać klientów hoteli czy restauracji, jeśli odmówią okazania dowodu szczepień lub negatywnych testów na koronawirusa.

 

– W mojej ocenie oczywiście właściciele, ale będzie [można-red.] posiłkować się służbami, strażą miejską czy policją – odpowiedział polityk. Dopytywany, czy w takim razie policja będzie mogła wejść do restauracji lub kościoła i sprawdzić certyfikaty covidowe, jeśli zajdzie podejrzenie, że w obiekcie przekroczono limit 30 proc. miejsc, Hoc oświadczył: – Tak. W mojej ocenie tak.

Na uwagę prowadzącego rozmowę dziennikarza, iż to już od dawna nie jest przestrzegane, Hoc nie zgodził się i twierdził, że „w większości” limity są przestrzegane. Zaznaczył jednak, że „jeżeli wtedy weszłaby kontrola w postaci służb mundurowych, właściciel mógłby ponieść karę”.

Poseł Czesław Hoc z PiS w ubiegłym miesiącu zaprezentował zarys programowy ustawy, pozwalającej pracodawcy na zweryfikowanie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19. Jak twierdził, na procedowanie tego projektu nalegali przedsiębiorcy. Według ministra Niedzielskiego, prace nad zmodyfikowaną wersją projektu są na ukończeniu i w ciągu tygodnia powinien on zostać skierowany na ścieżkę formalną.

Na antenie Polsat News Hoc powiedział, że projekt jeszcze nie trafił do Sejmu, ale zapewniał, że nastąpi to już wkrótce – w piątek albo w przyszłym tygodniu.

W ubiegłym tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o nowych obostrzeniach sanitarnych. Nowe ograniczenia obowiązują od 1 grudnia br. (miały wstępnie obowiązywać do 17 grudnia br.). Zastrzegł jednak, że obostrzenia mogą być rozszerzane. Minister poinformował o zmniejszeniu limitów osób w obiektach gastronomicznych, kulturalnych oraz sakralnych. Wcześniej limity zapełnienia wynosiły 75 proc. Zostały one zmniejszone do 50 proc. W przypadku wesel, komunii, imprez i dyskotek limit wynosi 100 osób. Wydarzenia sportowe poza obiektami sportowymi zostały objęte limitem 250 osób. W siłowniach i centrach fitness może przebywać 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.

Zobacz także: Słowacja: Rekordy zakażeń pomimo twardego lockdownu

polsatnews.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply