W piątek Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) podjęła uchwałę o zarządzeniu głosowania wyłącznie korespondencyjnego w wyborach prezydenckich w dwóch gminach: Baranów (woj. wielkopolskie) i Marklowice (woj. śląskie) – oświadczył przewodniczący PKW Sylwester Marciniak.

PKW podjęła w piątek uchwałę o zarządzeniu wyłącznie korespondencyjnego głosowania w wyborach prezydenckich na terenie dwóch gmin: Baranów (woj. wielkopolskie) i Marklowice (woj. śląskie). Informacje w tej kwestii przedstawił szef PKW Sylwester Marciniak – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP).

Wcześniej w piątek szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski przekazał PKW rekomendacje, by z powodu sytuacji epidemicznej w obydwu gminach, głosowanie 28 czerwca odbyło się w trybie wyłącznie korespondencyjnym. Ministerstwo Zdrowia uzasadniło taki krok faktem, iż w obydwu gminach wskaźnik zakażeń przekracza 100 na 10 000 mieszkańców.

Marciniak oświadczył po posiedzeniu PKW, że w Baranowie uprawnionych do głosowania jest przeszło 6 tys., w Marklowicach zaś 4 tys. Szef PKW poinformował także, że w przypadku Baranowa jeden obwód zostanie wyłączony z głosowania jedynie korespondencyjnego – chodzi o obwód utworzony na oddziale leczniczo-rehabilitacyjnym w Grębaninie. W posiedzeniu Komisji uczestniczył minister zdrowia Łukasz Szumowski.

“Ze słów ministra zdrowia wynikało, że nie przewiduje innych wniosków (o zarządzenie wyłącznie głosowania korespondencyjnego), chociaż czas, zgodnie z ustawą, z kalendarzem wyborczym jest do 21 czerwca, czyli do niedzieli PKW może podjąć taką uchwałę (ws. głosowania korespondencyjnego)” – zaznaczył Sylwester Marciniak.

Zobacz także: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Śląsk nadal ogniskiem zakażeń

pap / wnp.pl / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply