W mediach pojawiają się kolejne sygnały, że po wyborach do Europarlamentu, deputowani z PiS mogą dołączyć do Europejskiej Partii Ludowej. Należą do niej m.in. PO, a także Fidesz Viktora Orbana.

Obecnie europosłowie PiS należą do frakcji Sojuszu Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (AECR / EKR). W jej skład grupy wchodzą także posłowie z Wielkiej Brytanii, która jednak opuszcza Wspólnotę, a także partia Polaków z Litwy, AWPL-ZChR. Jej lider, Waldemar Tomaszewski, jako europoseł należy do AECR. Jednak bez Brytyjczyków, w przyszłości szeregi eurokonserwatystów mogą znacząco stopnieć. Wybory do europarlamentu odbędą się w maju przyszłego roku.

Media od dłuższego czasu kreślą jednak scenariusz, że po najbliższych wyborach do PE, PiS może dołączyć do Europejskiej Partii Ludowej (EPP / EPL). Według „Gazety Wyborczej”, politycy Fideszu, węgierskiej partii premiera Viktora Orbana, wspierają plany PiS. Z kolei politycy Prawa i Sprawiedliwości nie wykluczają takiej możliwości.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W środę do sprawy odniósł się Marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

– Po wyborach nastąpi pewnie tworzenie nowych grup i różne przejścia. Ciekawy wątek pojawił się natomiast w aspekcie tej sprawy – zdanie jednego z eurodeputowanych PO, że Platforma wystąpiłaby wtedy z tej frakcji, bo też o tym słyszałem. Zobaczymy, jak to będzie. Nie jestem futurologiem, ale politykiem. W polityce wielu rzeczy nie można wykluczyć – powiedział Karczewski w rozmowie z RIRM.

Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów została utworzona w 2009 roku. Członkowie EKR podnoszą, że UE ma do odegrania ważną rolę w XXI wieku, ale powinna skupiać się na podtrzymywaniu współpracy między państwami członkowskimi oraz szukaniu praktycznych rozwiązań dla problemów i wyzwań stojących przed Wspólnotą.

Przeczytaj: Sondaż: PiS przegrywa wybory do Europarlamentu, ale wygrywa do Sejmu

RIRM / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz