Prokuratura Regionalna w Rzeszowie poinformowała o pierwszych osobach skazanych w związku z aferą zbożową, dotyczącą sprowadzania ukraińskich produktów rolnych do Polski w latach 2022-2023. Dwie osoby muszą zapłacić karę grzywny w wysokości 4 tys. i 6 tys. złotych.

Prokuratura Regionalna w Rzeszowie prowadzi śledztwo dotyczące afery zbożowej, obejmującej okres do 2022 do 2023 r., kiedy doszło do nieprawidłowości w związku ze sprowadzeniem produktów rolnych z Ukrainy do Polski. Aktualnie zakresem postępowania przygotowawczego w tej sprawie objętych jest 70 wątków dotyczących podmiotów, które importowały pszenice, rzepak, kukurydzę, soję i inne produkty rolno-spożywcze przeznaczone na cele techniczne za wschodniej granicy.

Poszczególne wątki śledztwa w przeważającej części dotyczą przestępstw skarbowych polegających na wprowadzeniu w błąd przedstawicieli organów uprawnionych do kontroli celnej co do tego, że deklarowany towar sprowadzony z Ukrainy, w tym pszenica, rzepak i inne jest przeznaczony na cele techniczne, podczas gdy faktycznie towar był przeznaczony do obrotu na rynku rolno – spożywczym, informuje prokuratura.

Prokuratura Regionalna informuje, że do chwili 19 osobom przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw karnych i karno – skarbowych. Wobec 4 podejrzanych prokuratorzy zastosowali środki zapobiegawcze w postaci zakazu opuszczenia kraju, dozoru policji i poręczenia majątkowego. Wobec 4 podejrzanych prokuratorzy wydali postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym zabezpieczając mienie na poczet przyszłych kar, w tym grzywny oraz ściągnięcia równowartości przepadku przedmiotów.

Czytaj: 24 tony ukraińskiego prosa z żywymi szkodnikami zatrzymane na granicy

W sprawie afery zbożowej doszło do skazania dwóch osób. Sąd Rejonowy w Janowie Lubelskim uznał jednego z oskarżonych winnym   i wymierzył mu karę grzywny w wysokości 6 tys. zł oraz obciążył kosztami postępowania. Z kolei Sąd Rejonowy Lublin Wschód w Lublinie Wydział Karny z siedzibą w Świdniku skazał drugiego oskarżonego na karę grzywny w wysokości 4 tys. zł i obciążył kosztami postępowania.

Prokuratura informuje, że aktualnie w śledztwie sukcesywnie przez organy procesowe, w tym prokuratorów, funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej oraz policji wykonywane są czynności dowodowe mające na celu wyjaśnienie  wszystkich  wątków  objętych zakresem postępowania. Ponadto organ śledczy dodaje, że z uwagi na zaplanowane czynności a także dobro śledztwa, kolejne informacje na ten temat zostaną udzielone we właściwym czasie.

Czytaj: Ministerstwo Rolnictwa zapewnia, że zakaz importu zboża z Ukrainy cały czas obowiązuje

gov.pl/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply