Pierwsze „odnowione” czołgi Leopard 2A4 oraz wozy zabezpieczenia technicznego Bueffel mają zostać dostarczone Czechom do końca tego roku. To element tzw. wymiany okrężnej, w zamian za czołgi T-72, wysłane przez Czechy Ukrainie.

We wtorek niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall poinformował, że Czechy otrzymają czołgi Leopard 2A4 oraz wozy zabezpieczenia technicznego Bueffel. To efekt uzgodnień pomiędzy rządami w Pradze i w Berlinie.

Transakcja odbędzie się w ramach tzw. „wymiany okrężnej” (Ringtausch) – Czesi otrzymają niemieckie wozy w zamian za sprzęt wojskowy, który został przekazany Ukrainie.

 

Umowa w tej sprawie została podpisana we wtorek w Pradze. W swoim oświadczeniu Rheinmetall nie ujawnił konkretnej liczby pojazdów, które otrzymają Czechy. Jak jednak wynika z podanych wcześniej informacji przez czeski rząd, może chodzić o 15 czołgów Leopard 2A4. Jak pisaliśmy, stosunkowo niedawno Niemcy zadeklarowali, że przekażą Czechom czołgi Leopard do końca roku.

Wiadomo, że zamówienie ma obejmować również „pakiet amunicji, jak również zintegrowany pakiet serwisowy w zakresie usług szkoleniowych i dostaw części zamiennych”. Koncern Rheinmetall przekazał też, że pierwsze pojazdy mają zostać dostarczone do końca grudnia tego roku, natomiast pełna realizacja zamówienia ma potrwać do końca 2023 roku.

Poinformował, że przygotowywane na potrzeby czeskiej armii Leopardy to „odnowione” wozy, będące własnością koncernu. Pochodzą one z zapasów różnych państw, które są użytkownikami sprzętu wojskowego produkcji niemieckiej.

W przypadku wozów zabezpieczenia technicznego Bueffel, są one pod względem konstrukcji oparte na wyremontowanym podwoziu modelu Leopard 2 i odpowiadają „najnowszemu poziomowi zaawansowania technicznego”.

Ponadto, oprócz sprzętu uzyskanego w ramach „wymiany okrężnej”, Czesi chcą kupić od niemieckiego producenta 50 nowych czołgów Leopardów 2A7, z dostawą w najbliższych latach.

Serwis „Deutsche Welle” przypomina, że Niemcy nie spełniły dotąd żądań Kijowa i nie wysłały Ukraińcom ani nowoczesnych czołgów Leopard 2, ani bojowych wozów piechoty typu Marder. Rząd w Berlinie argumentuje, że żaden kraj, który wspiera Ukrainę, nie zdecydował się na przekazanie jej pojazdów opancerzonych produkcji zachodniej. Stąd, Niemcy wprowadzili system „wymiany okrężnej”, w ramach której takie państwa, jak Czechy, Grecja, Słowacja i Słowenia przekazują Ukrainie czołgi konstrukcji sowieckiej, otrzymując za to niemieckie zamienniki.

Przeczytaj: Niemcy dostarczają broń stronom konfliktu na Bliskim Wschodzie. Odmówili czołgów Ukrainie

Czytaj również: Niemiecki polityk potwierdza: Hiszpania chciała wysłać Leopardy na Ukrainę, ale Niemcy zablokowały decyzję

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy w maju Niemcy w ramach „łańcucha wymian” zobowiązali się oddać Czechom 15 czołgów Leopard 2A4. Niemiecki resort obrony ma zapłacić za tę transakcję i wyszkolić czeskich czołgistów w obsłudze tych pojazdów opancerzonych. W ramach pakietu, do Czech trafią też części zapasowe i odpowiednia amunicja.

Według „Deutsche Welle”, Czechy podarowały Ukrainie posowiecką, ciężką broń wartą co najmniej 130 mln dolarów. Czeskie władze nie ujawniły oficjalnie, jaki dokładnie sprzęt i uzbrojenie wysłano na wschód.

Wiadomo też, że wcześniej Czesi prowadzili rozmowy z Niemcami na temat zakupu nawet 50 nowych czołgów Leopard A7+. Teraz negocjacje w tej sprawie mają zostać zintensyfikowane.

AFP / dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply