Siły Powietrzne Ukrainy potwierdziły utratę jednego z myśliwców Mirage 2000 przekazanych przez Francję. Według oficjalnych informacji, przyczyną katastrofy była awaria systemów pokładowych, a pilot zdołał się katapultować.
Ukraińskie Siły Powietrzne poinformowały, że jeden z myśliwców Mirage 2000, dostarczonych przez Francję, uległ katastrofie podczas misji treningowej. Do incydentu doszło wieczorem 22 lipca 2025 roku, a przyczyną zdarzenia była usterka techniczna systemów lotniczych.
Jak przekazano w komunikacie dowództwa sił powietrznych, pilot samolotu zgłosił problem do kierownika lotów w trakcie realizacji zadania: „Wieczorem 22 lipca 2025 roku, podczas wykonywania misji lotniczej na myśliwcu Mirage-2000, doszło do awarii sprzętu lotniczego, o czym pilot poinformował kierownika lotów” – czytamy w oświadczeniu.
„Następnie działał zgodnie z obowiązującymi procedurami w sytuacjach kryzysowych i skutecznie się katapultował. Zespół poszukiwawczo-ratowniczy odnalazł pilota, jego stan jest stabilny” – dodano.
Według sił powietrznych, w zdarzeniu nikt nie odniósł obrażeń, a sprawą zajmie się specjalnie powołana komisja dochodzeniowa, która przeanalizuje wszystkie okoliczności incydentu.
Katastrofa oznacza pierwszą stratę samolotu Mirage 2000 na Ukrainie. Maszyny tego typu należą do czwartej generacji myśliwców zachodnich, o które Kijów zabiegał od dłuższego czasu, starając się unowocześnić swoją flotę w kontekście trwającej inwazji Rosji.
Według dostępnych informacji, Ukraina otrzymała sześć myśliwców Mirage 2000-5, a tym samym po wtorkowym zdarzeniu pozostało ich w służbie prawdopodobnie pięć. Lokalne media informowały wcześniej, że Kijów złożył wniosek o dostawę od 12 do 20 egzemplarzy tych maszyn produkcji francuskiej.
Przypominamy, 6 lutego francuskie siły powietrzne przekazały Ukrainie pierwszy z obiecanych myśliwców Mirage 2000-5. Informację przekazał minister obrony Sébastien Lecornu. Prezydent Emmanuel Macron ogłosił w czerwcu, że Francja przekaże samoloty Ukrainie i wyszkoli ukraińskich pilotów w ramach współpracy wojskowej z Kijowem. Z 26 samolotów Mirage 2000-5 należących do francuskich sił powietrznych, sześć miało zostać przekazanych Ukrainie, zgodnie z raportem budżetowym opublikowanym przez niższą izbę francuskiego Zgromadzenia Narodowego.
Pod koniec grudnia pojawiły się informacje, że ukraińscy piloci zakończyli szkolenie na myśliwcach Mirage 2000-5F, jak zrelacjonowała UNIAN.
Myśliwce Mirage 2000-5, pierwotnie będące częścią francuskiego inwentarza Sił Powietrznych i Kosmicznych, zostały doposażone w zaawansowane możliwości przez francuską Generalną Dyrekcję Uzbrojenia (DGA). Zaprojektowane głównie jako myśliwce przechwytujące, zmodyfikowane myśliwce są teraz wyposażone w możliwość przenoszenia i rozmieszczania pocisków manewrujących SCALP-EG i Storm Shadow, które obecnie znajdują się w arsenale Ukrainy.
Kresy.pl/Militarnyi
































