Środki na pomoc Polonii i Polakom za granicą znów będzie przekazywał Senat.

Już w 2016 r. 50 mln zł ze środków przeznaczonych na Polonię ma zostać przekazanych do Senatu, a 20 mln zł – pozostać w gestii MSZ – poinformował PAP marszałek Senatu Stanisław Karczewski. W 2017 r. Senat ma dysponować już całą kwotą – 70 mln zł na opiekę nad Polonią i Polakami za Granicą.Takie decyzje zapadły po konsultacjach marszałka Senatu z szefem MSZ Witoldem Waszczykowskim.

„Rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób przekazać pieniądze tak, aby sam ten proces nie wywołał perturbacji w ich wydawaniu. Bo najważniejsze, by te pieniądze dotarły do adresatów: do Polonii, do osób, które na nie czekają, i którym te pieniądze są naprawdę potrzebne”– powiedział marszałek Senatu.

W 2012 r. pieniądze na pomoc Polonii i Polakom za granicą przeszyły do dyspozycji MSZ, kierowanego wówczas przez Radosława Sikorskiego. Od tamtej pory środowiska polonijne bardzo krytycznie oceniały dysponowanie środkami przez MSZ.

PAP/KRESY.PL

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz