Ukraina może użyć broni dostarczonej przez USA do ataku w dowolnym miejscu po drugiej stronie granicy z Rosją, a nie tylko w pobliżu obwodu charkowskiego – przekazał w czwartek późnym wieczorem Pentagon.

Jak sprecyzował rzecznik Pentagonu, generał dywizji Sił Powietrznych Patrick Ryder, ukraińska armia może użyć broni przeciwko rosyjskim żołnierzom w dowolnym miejscu po drugiej stronie granicy z Rosją, jeżeli tylko działa w samoobronie.

Jak informowaliśmy, pod koniec maja prezydent USA Joe Biden zezwolił Ukrainie na użycie amerykańskiej broni do ataków na cele w Rosji, z których atakowano ukraińskie miasto Charków, po tym, jak Kijów zwrócił się w ostatnich tygodniach do Waszyngtonu o zgodę.

Ryder powiedział reporterom, że chociaż nie nastąpiła żadna zmiana w polityce, użycie broni przez Ukrainę przeciwko wojskom rosyjskim nie ograniczało się do okolic Charkowa po stronie rosyjskiej.

“Zdolność do odpowiadania ogniem, gdy zostanie się ostrzelanym, jest tak naprawdę tym, na czym koncentruje się ta polityka. Widzimy, jak siły rosyjskie strzelają przez granicę, więc zdolność Ukrainy do odpowiadania ogniem na siły lądowe przy użyciu amunicji dostarczonej przez USA jest samoobroną” – dodał Ryder.

W podobny sposób wypowiedział się doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

“Jeśli Rosja atakuje lub ma zamiar zaatakować ze swojego terytorium  Ukrainę, sensowne jest pozwolenie Ukrainie na kontratak przeciwko siłom, które uderzają ją zza granicy” — stwierdził polityk. “Tu nie chodzi o geografię. Chodzi o zdrowy rozsądek” — dodał.

Sullivan powiedział także, że Ukraina mogłaby również użyć systemów obrony powietrznej do ostrzelania rosyjskich samolotów lecących w rosyjskiej przestrzeni powietrznej, jeśli mają one ostrzelać ukraińską przestrzeń powietrzną.

Kresy.pl / apnews.com / rp.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply