Pentagon: Rosja prawdopodobnie straciła na Ukrainie połowę swoich czołgów

Rosja wyjdzie z tej wojny słabsza niż była, gdy do niej wchodziła – uważa podsekretarz obrony USA ds. polityki, Colin Kahl. W ocenie Pentagonu, rosyjska armia straciła podczas wojny nawet połowę swoich czołgów i zużyła większość amunicji precyzyjnego rażenia.

We wtorek podsekretarz obrony USA ds. polityki, Colin Kahl powiedział w rozmowie z dziennikarzami, że w ocenie Stanów Zjednoczonych, Rosja w czasie wojny z Ukrainą straciła już połowę swoich czołgów podstawowych. Uważa też, że Moskwa zużyła większość broni precyzyjnego rażenia, jak np. rakiety manewrujące. Ocenił, że wojna stała się dla Kremla „wielką porażką strategiczną”.

Urzędnik Pentagonu powiedział, że od początku wojny Rosja poniosła straty osobowe sięgające dziesiątek tysięcy żołnierzy. To „o rząd wielkości więcej”, niż straty sowietów w Afganistanie.

– Prawdopodobnie stracili połowę swoich czołgów podstawowych w całej rosyjskiej armii – twierdzi Kahl. – Na Ukrainie ugrzęzło ponad 80 proc. ich sił lądowych. Zużyli większość swojej precyzyjnie kierowanej amunicji, a sankcje i kontrola eksportu sprawą, że będzie im bardzo trudno odbudować swoje wojsko do stanu, jaki prezentowało przed wojną.

Putin zawiódł – powiedział Kahl. – Rosja wyjdzie z tej wojny słabsza niż była, gdy do niej wchodziła.

Zdaniem podsekretarza obrony USA, prezydent Rosji wszedł do wojny, próbując „zniszczyć Ukrainę jako niepodległy, suwerenny, demokratyczny kraj”.

Czytaj również: Amerykański dowódca: wojna na Ukrainie to tylko rozgrzewka, nadchodzi coś wielkiego

– On zawiódł, to już się nie zmieni. Suwerenna, niepodległa, demokratyczna Ukraina przetrwa – oświadczył Kahl. Zaznaczył też, że w USA poparcie dla dalszego wspierania Ukrainy jest widoczne ze strony demokratów, jak i republikanów. Przyznał jednak, że forma tego wsparcia może ulec zmianie.

Przeczytaj: Pod rządami republikanów Ukraina nie dostanie już ani centa – twierdzi republikańska kongresmenka

Czytaj także: WSJ: Wśród Amerykanów wzrasta sprzeciw wobec pomocy dla Ukrainy

CNN / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply