Pentagon: Irańskie drony nie zapewniły Rosjanom przewagi

USA widziały dowody na to, że irańskie drony, których Rosja używa w toczącym się konflikcie na Ukrainie, miały „liczne niepowodzenia” na polu bitwy – powiedziała dziennikarzom w piątek zastępca podsekretarza obrony Sasha Baker.

Jak poinformowała w piątek stacja CNN, zastępca amerykańskiego podsekretarza obrony ds. polityki Sasha Baker przekonywała, że irańskie drony, których Rosja używa w toczącym się konflikcie na Ukrainie, miały „liczne niepowodzenia” na polu bitwy.

„Widzieliśmy już pewne dowody na to, że bezzałogowe statki powietrzne związane z transferem z Iranu doświadczyły już licznych niepowodzeń na polu bitwy, na polu bitwy na Ukrainie” – przekonywała Baker.

Baker uważa, że irańskie drony nie stanowią dużego technologicznego kroku dla Rosji w konflikcie. „Myślę, że pomysł, że reprezentują one pewien postęp technologiczny, szczerze mówiąc, po prostu nie widzimy potwierdzenia w danych” – dodała Baker.

Wcześniej, The Wall Street Journal przekonywał, że Rosja wprowadzonymi irańskimi dronami wyrządziła poważne szkody siłom ukraińskim.

“W ciągu ostatniego tygodnia drony Shahed-136 przemalowane na rosyjskie barwy i przemianowane na Geranium 2, zaczęły pojawiać się nad ukraińskimi pozycjami pancernymi i artyleryjskimi w północno-wschodnim regionie Charkowa” – przekazywał portal.

Niezależni eksperci, którzy przeanalizowali zdjęcia niedawnego wraku drona z regionu Charkowa, twierdzą, że wydaje się to być Shahed-136. Scott Crino, założyciel i dyrektor naczelny Red Six Solutions LLC, firmy doradztwa strategicznego, powiedział, że Shahed-136 może zapewnić Rosji „potężną przeciwwagę” dla zaawansowanych technologicznie systemów uzbrojenia, takich jak wyrzutnie rakiet Himars, które USA dostarczają na Ukrainę.

“Obecność Shahed-136 w wojnie na Ukrainie niewątpliwie zmienia plany operacyjne Kijowa” – powiedział. “Sam rozmiar ukraińskiego pola bitwy utrudnia obronę przed Shahed-136”.

Zobacz też: ISW: Irańskie drony dostarczone Rosji – mają zwalczać systemy HIMARS

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply