W związku z dostawami na Ukrainę m.in. wozów bojowych piechoty Bradley, Pentagon planuje szkolić co miesiąc około 500 żołnierzy, czyli w przybliżeniu jeden batalion.

Jak pisaliśmy, w ubiegły czwartek Biały Dom poinformował, że Stany Zjednoczone zamierzają dostarczyć Ukrainie bojowe wozy piechoty Bradley, a Niemcy wozy Marder. Dzień później USA przyznały Ukrainie nowy pakiet wsparcia wojskowego o wartości ponad 3 mld dolarów. Obejmie on m.in. 50 wozów Bradley, a także pociski HIMARS, pojazdy typu MRAP i rakietowe pociski przeciwlotnicze Sea Sparrow.

W tym czasie Pentagon potwierdził te plany, zapowiadając zarazem intensyfikację szkoleń dla ukraińskich żołnierzy w najbliższym czasie. Ma to umożliwić Ukraińcom szybkie wykorzystanie sprzętu, gdy ten już dotrze na Ukrainę.

„Będziemy w stanie umożliwić Ukraińcom wykorzystanie przewagi, jaką daje ten sprzęt. Będą mogli nie tylko użyć go na polu walki, ale również go serwisować” – powiedziała w piątek na konferencji prasowej Laura Cooper, wice sekretarz obrony ds. Rosji, Ukrainy i Eurazji.

Z kolei gen. Pat Bradley, rzecznik Pentagonu zaznaczył, że wozy Bradley trafią na Ukrainę uzbrojona, a Departament Obrony USA zapewni szkolenia dla ukraińskich żołnierzy w Niemczech. Będzie to element planu przyspieszenia szkolenia manewrowego połączonych rodzajów wojsk. Szkolenie ma ruszyć w ciągu kilku tygodni.

Gen. Ryder zapowiedział, że celem Amerykanów jest wyszkolenie co miesiąc około 500 żołnierzy, czyli w przybliżeniu jednego batalionu.

„To zapewni im zaawansowane szkolenie” – zaznaczył Ryder. Dodał, że chodzi o program szkoleniowy, który Amerykanie prowadzili przed rosyjską inwazją na Ukrainę, a które musiano z tego powodu przerwać.

Zdaniem części komentatorów, liczba żołnierzy, których USA chcą przeszkolić wskazuje, że Amerykanie najwyraźniej planują wysłać w przyszłości na Ukrainę znacznie więcej wozów Bradley. Załoga jednego pojazdu liczy 3 osoby, a 50 – 150 żołnierzy.

Pentagon twierdzi, że nie należy spodziewać się wysłania do Europy dodatkowych żołnierzy USA dla szkolenia ukraińskich wojskowych.

Portal Military.com zaznacza, że wcześniej amerykańscy żołnierze stacjonujący w Niemczech prowadzili szkolenia z zakresu używania różnych rodzajów broni, np. ppk Javelin czy systemów artylerii rakietowej HIMARS.

Zdaniem ekspertów i amerykańskich urzędników rządowych, na których powołuje się Politico, decyzja USA i Niemiec w sprawie dostarczenia Ukrainie bojowych wozów piechoty może przetrzeć drogę do tego dostarczenia Ukraińcom przez państwa zachodnie czołgów. Wymieniane są tu przede wszystkim niemieckie Leopardy, ale również amerykańskie M1 Abrams. Pojawiły się nawet głosy, by już teraz wysłać wybraną grupę 100 ukraińskich czołgistów do Polski, by mogli zacząć szkolić się w obsłudze czołgów Abrams.

Eksperci przyznają, że zachodnie czołgi na Ukrainie byłyby dla Kijowa „game-changerem”. Jak pisze Politico, znaczącym wzmocnieniem sił ukraińskich byłoby już dostarczenie amerykańskich wozów Bradley, jak również francuskich AMX-10 jeszcze przed nadejściem wiosny.

Wcześniej w czwartek niemieckie media podały, że Niemcy planują „krok jakościowy” w kwestii dostaw broni na Ukrainę. Dziennik „Sueddeutsche Zeitung” nieoficjalnie informował, że Berlin chce wysłać Ukraińcom wozy Marder.

Ponadto, przewodnicząca komisji obrony niemieckiego Bundestagu wezwała do natychmiastowego przekazania Ukrainie Bojowych Wozów Piechoty Marder.

Decyzja rządu w Berlinie, według mediów niemieckich i agencji prasowych, może być związana z wcześniejszą zapowiedzią Francji. Przypomnijmy, że tydzień temu prezydent Emmanuel Macron zapowiedział podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, że Francja dostarczy Ukrainie transportery opancerzone AMX-10 RC, które również zaliczane są do tzw. czołgów kołowych.

Portal Politico napisał, że podczas swoich rozmów w USA, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podniósł temat rakiet ATACMS dla Ukrainy, ale spotkał się z odmową. Ukraińcy mieli też poprosić Amerykanów o dostarczenie choćby kilku czołgów Abrams, żeby skłonić Niemcy do przysłania Ukrainie swoich Leopardów.

Military.com / breakingdefense.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz