PE debatuje o prawach mniejszości polskiej na Litwie

Dzisiaj o 16.00 Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego będzie obradowała na temat przestrzegania praw mniejszości polskiej na Litwie. Parlament Europejski zajął się sprawą praw językowych Polaków na Litwie na skutek petycji złożonej przez gdańskiego prawnika Tomasza Snarskiego. “Każda decyzja komisji – czy to zamknięcie sprawy, czy też jej kontynuacja – będzie sukcesem. Bo już sam fakt, że kwestia praw mniejszości polskiej na Litwie została poruszona i dostrzeżona na forum europejskim, jest ogromnie ważna. Trudno w tej chwili przewidzieć, jak potoczą się obrady” – powiedział “Wilnotece” Snarski kilka godzin przed rozpoczęciem obrad Komisij Petycji.

Znaczenie petycji podkreśla przyjęcie jej do procedowania, co oznacza uznanie przez Parlament Europejski, że poruszone w niej kwestie są objęte regulacją prawa Unii Europejskiej. W ramach prac Komisji Petycji sporządzono informację prawną w Komisji Europejskiej oraz prowadzono konsultacje i korespondencję dotyczącą poruszanych problemów. Podczas posiedzenia Komisji wnoszący petycję – Tomasz Snarski – złoży osobiście oświadczenie w sprawie.

T. Snarski wniósł o podjęcie przez Parlament Europejski wszelkich możliwych kroków prawnych, mających na celu zagwarantowanie mniejszości polskiej na Litwie praw człowieka, w tym tzw. językowych praw mniejszości, takich jak m.in. prawo do nauki języka ojczystego, nauki w języku ojczystym, oficjalnego używania brzmienia imienia i nazwiska w języku ojczystym, do dwujęzycznych nazw ulic i miejscowości. Nagłośnienie problemu dowodzi, jak istotny jest to krok w staraniach o traktowanie Polaków na Litwie zgodnie z prawem europejskim.

“Jestem przekonany, że dzięki dyskusji nad wniesioną petycją coraz więcej ludzi zrozumie, że prawo do godności obejmuje prawo do własnej tożsamości, w tym do bycia Polakiem, także na Litwie. Stosunek Litwy do mniejszości to nie tylko sprawa relacji litewsko-polskich, lecz to kwestia ogólnoeuropejska. Chodzi o wprowadzenie standardów traktowania mniejszości narodowych w całej Unii Europejskiej i przestrzeganie praw człowieka, które przecież są częścią prawa unijnego” – mówi Tomasz Snarski.

Wilnoteka.lt
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply