Niektórzy chcą wykorzystać Unię Europejską do ideologicznej kolonizacji – stwierdził papież Franciszek podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu w drodze z Bratysławy do Rzymu.

„Europa musi powrócić do marzeń wielkich ojców założyciel. Unia Europejska nie jest zgromadzeniem mającym na celu załatwienie spraw, za Unią Europejską stoi duch, o którym marzyli Schumann, Adenauer, De Gasperi. To tego trzeba powrócić” – powiedział papież.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

180 PLN    (0.81%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Bo istnieje niebezpieczeństwo, że będzie to tylko urząd zarządzania, a to nie jest dobre. Musi sięgać do mistyki, szukać korzeni Europy i z nich wyrastać. Wszystkie kraje muszą to rozwijać” – stwierdził Ojciec Święty.

„To prawda, że niektóre interesy, być może nieeuropejskie, próbują wykorzystać Unię Europejską do ideologicznej kolonizacji, a tak być nie powinno. Unia Europejska musi być niezależna i w tej samej mierze każdy z krajów, inspirując się marzeniami wielkich założycieli” – dodał.

Na pokładzie samolotu papież poruszył m.in. kwestię aborcji i „małżeństw” homoseksualnych.

„Kto dokonuje aborcji, zabija. Weźcie dowolną książkę o embriologii dla studentów medycyny (…). Czy słuszne jest zabijanie człowieka, aby rozwiązać problem? Z naukowego punktu widzenia jest to ludzkie życie. Drugie pytanie: czy dobrze jest wynająć płatnego zabójcę do rozwiązania problemu?” – stwierdził papież Franciszek.

CZYTAJ TAKŻE: Nadrzędność prawa unijnego nad krajowym i apel o dalsze naciski na Polskę – nowa rezolucja Parlamentu Europejskiego

W kontekście aborcji papież odpowiedział również na pytanie, dotyczące sporu wśród biskupów USA na temat tego, czy zabronić przystępowania do komunii politykom, którzy są zwolennikami swobodnego dostępu do aborcji. Biskup Rzymu podkreślił, że nie zna dobrze sytuacji w USA, więc odpowiada wskazując ogólną zasadę. Franciszek oświadczył, że nie może przystępować do komunii ktoś, kto jest „poza wspólnotą”.

„Komunia nie jest nagrodą dla doskonałych, komunia to dar, prezent, obecność Jezusa w Kościele, we wspólnocie” – oświadczył papież. „Takie osoby są poza wspólnotą, a więc ekskomunikowani. To ostre określenie, ale znaczy to, że nie należą do wspólnoty, bo nie są ochrzczeni albo zostali oddaleni z jakiegoś powodu. (…) To nie jest kara, takie osoby są po prostu poza wspólnotą”.

Papież odniósł się także do rezolucji Parlamentu Europejskiego nawołującej do tego, by wszystkie kraje uznały małżeństwa osób tej samej płci:  „Małżeństwo jest sakramentem,  Kościół nie ma władzy, aby zmieniać sakramenty”.

CZYTAJ TAKŻE: Parlament Europejski przyjął rezolucję poparcia postulatów ruchu LGBT. Wezwał do podjęcia działań przeciw Polsce, Węgrom i Rumunii

Kresy.pl / vaticannews.va

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz