Państwowa agencja Kazachstanu opublikowała mapę na której granice tego państwa obejmowały część terytoriów sąsiednich krajów.

Mapa jaka ukazała się na stronie internetowej Kazinform przedstawiała Kazachstan jako obejmujący także części rosyjskich obwodów omskiego i orenburskiego, część chińskiego regionu Sinciang oraz cześć obwodu taszkenckiego i autonomicznej republiki Karakałpacji wchodzących w skład Uzbekistanu. Mapa ilustrowała tekst dotyczący zmian w zakresie języka kazachskiego i postulowała jego reformę.

Mapa znikła już ze strony kazachstańskiej agencji informacyjnej ale została uprzednio wychwycona przez rosyjskie media. Nie omieszkały przypomnieć o wypowiedzi rosyjskiego parlamentarzysty, członka komitetu Dumy ds. WNP, integracji eurazjatyckiej i łączności z rodakami, Pawła Szpierowa, który wzywał Kreml do energiczniejszej obrony interesów Rosjan żyjący w Kazachstanie. Przewodniczący komitetu spraw zagranicznych Dumy, Leonid Słucki zdecydował się wówczas na wydanie zapewnienia, że w Moskwie nigdy nie stawiano kwestii powrotu pod jej kontrolę terytorium Kazachstanu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kazachstan jest jedyną z poradzieckich republik Azji Środkowej, posiadającą znaczną liczbę etnicznych Rosjan na swoim terytorium. W 2009 roku, na terytorium tego państwa zamieszkiwało 3,7 mln Rosjan stanowiących 23,7% jego ludności.

Czytaj także: To oni trzymają władzę w Kazachstanie

lenta.ru/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz