Państwo Islamskie podnosi głowę w Syrii

Mimo, że samozwańczy kalifat “Państwa Islamskiego” rozbito w Syrii już kilka lat temu, to jednak podziemne siatki ekstremistów nadal działają w tym państwie.

Al Jazeera poinformowała, że do ataku ekstremistów doszło w mieście Rakka, które w latach 2014-2017 było stolicą tak zwanego “Państwa Islamskiego” (ISIS) doszło w niedzielę do zamachu terrorystycznego. Celem był kompleks budynków używany przez Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) – koalicję zbrojną skupioną wokół miejscowych Kurdów. Zginęło sześciu jej bojowników oraz cywile, których liczbę katarska telewizja nie określiła.

To dowódca SDF Mazlum Abdi twierdzi, że za atakiem stała siatka ISIS. Jak powiedział wskazują na to dane wywiadowcze zebrane przez grupę, które „wskazują na poważne przygotowania komórek” ekstremistycznej organizacji.

Siamand Ali, rzecznik SDF powiedział agencji Associated Press, że grupa pięciu osób prawdopodobnie należących do uśpionej komórki ISIL, z których dwie miały na sobie wybuchowe pasy, zaatakowała punkty kontrolne i punkty strażnicze Sił Bezpieczeństwa Wewnętrznego kierowanej przez Kurdów administracji.

Jak opisał Ali, w trakcie starć jeden z napastników został zabity, a drugi aresztowany, pozostali są poszukiwani. W kompleksie budynków w których stacjonowali bojownicy Sił Bezpieczeństwa miał znajdować się także ośrodek internowania jeńców z oddziałów ISIS.

“Państwo Islamskie” wykiełkowało jako jedna z odnóg irackiej siatki Al Kaidy, ale burzliwy rozwój organizacji nastąpił w 2013 r. w Syrii, kiedy to władze tego państwa utraciły kontrolę nad większą częścią terytorium państwowego. W 2014 r. oddziały ISIS zajęły znaczną część północnego Iraku i proklamowały w Mosulu odrodzenie uniwersalnego, muzułmańskiego kalifatu. ISIS kontrolowało wówczas terytorium odpowiadające obszarowi znacznego europejskiego państwa.

Pod naciskiem sił armii syryjskiej i irackiej, ich sprzymierzeńców, w tym kontyngentów Rosjan i Irańczyków, sił skupionych wokół Kurdów SDF wspieranych z powietrza przez USA oraz sprzymierzeńców Waszyngtonu, terytorialne władztwo ISIS zostało obalone w 2017 r. Nadal działa jednak jako organizacja konspiracyjna.

aljazeera.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply