Pamiętajmy o Sybirakach

Tylko do Warszawskiego Oddziału Sybiraków należy dwa i pół tysiąca osób. Łącznie, według Zarządu Głównego Zawiązku Sybiraków, represji zaznało około milion trzysta tysięcy Polaków. Dziś z okazji Dnia Sybiraka pamiętajmy o nich w szczególności.

Każdego roku Sybiracy z całego świata spotykają się pod pomnikiem Golgoty Wschodu na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku, a następnie jadą do Szymbarku na Kaszubach.
W Warszawie natomiast uroczystości rozpoczynają się o godz. 17:00 na skwerze Matki Sybiraczki, przy pomniku poległych na wschodzie – w Polskim Radiu 24 przypominał Mieczysław Pogodziński – prezes warszawskiego oddziału Związku Sybiraków:
Liczba osób dotkniętych represjami na Sybirze jest kwestią sporną i waha się od kilkuset tysięcy do nawet dwóch milionów osób. Do grupy tej zalicza się Polaków rdzennie zamieszkałych w strefie Kresów Wschodnich, osoby, które emigrowały z terenów zachodnich pod naporem Niemców oraz dzieci zabrane od rodziców i wywiezione na Sybir – wyjaśniał Mieczysław Pogodziński.
Światowy Dzień Sybiraka ma na celu przypominanie prawdziwych losów zesłańców, zachęcenie do spisywania ich relacji przez osoby żyjące i przekazywania tej wiedzy dalej. Po raz pierwszy Dzień Sybiraka obchodzono w 2004 roku.
IAR/KRESY.PL
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply