Grupa Orlen poinformowała, że otrzymała 1,7 miliarda złotych bezzwrotnego wsparcia z Krajowego Planu Odbudowy na realizację dwóch projektów związanych z wodorem: Green H2 oraz Hydrogen Eagle.
Środki w formie dotacji zostaną przeznaczone na wytwarzanie odnawialnego wodoru poprzez elektrolizę zasilaną energią z OZE oraz produkcję wodoru niskoemisyjnego z odpadów komunalnych.
“Energia jutra zaczyna się dziś. Tak nazwaliśmy naszą strategię do 2035 r. Dla nas to nie tylko hasło, ale jednoznaczne zobowiązanie i słowa, w które wierzymy. Dlatego już dziś budujemy nasze zdolności wodorowe. Niemal 2 mld zł, które pozyskaliśmy dla projektów Hydrogen Eagle oraz Green H2, pozwolą przyspieszyć inwestycje w tym obszarze. Dzięki funduszom z Krajowego Planu Odbudowy będziemy mogli sprawniej rozwijać i budować infrastrukturę wytwarzania tego paliwa, w efekcie wzmacniając krajową i europejską sieć produkcji wodoru. To także wsparcie rozwoju tej technologii przyszłości, która będzie jedną ze ścieżek dekarbonizacji” – oświadczył prezes Ireneusz Fąfara, cytowany we wtorkowym komunikacie.
Ważny krok dla rozwoju technologii wodorowych! Prowadzone w Grupie ORLEN programy Green H2 i Hydrogen Eagle otrzymały rekomendację do dofinansowania z KPO w wysokości ponad 1,7 mld zł.
Te środki pozwolą na produkcję:
🌿 Odnawialnego wodoru z elektrolizy zasilanej OZE
♻️… pic.twitter.com/kWwFkgqccp— ORLEN (@GrupaORLEN) June 17, 2025
Czytaj: Orlen zapłaci 183 mld zł za dekarbonizację. To efekt unijnych regulacji
Wodór jako paliwo przyszłości stanowi istotny filar strategii transformacji energetycznej Orlenu – podkreśla koncern. Do 2035 roku Orlen planuje rozwinąć projekty oparte na elektrolizie do łącznej mocy około 0,9 GW – z czego 0,7 GW ma powstać w Polsce. Uzupełnieniem krajowej produkcji będzie import wodoru lub jego pochodnych drogą morską, w zależności od możliwości infrastrukturalnych.
Projekt Hydrogen Eagle zakłada rozwój zróżnicowanych źródeł wytwarzania wodoru = zarówno odnawialnych, jak i niskoemisyjnych. Wodór będzie wytwarzany z energii odnawialnej oraz przetwarzanych odpadów komunalnych w technologii Waste-to-hydrogen. Program ma na celu nie tylko wsparcie unijnej infrastruktury wodorowej, lecz także ograniczenie emisji CO₂ i rozwój odnawialnych źródeł energii.
Z kolei Green H2 to inicjatywa realizowana przez LOTOS Green H2, spółkę należącą do Grupy ORLEN. Projekt koncentruje się na produkcji zielonego wodoru do wykorzystania w procesach rafineryjnych w Gdańsku. Zakłada budowę instalacji elektrolizera o mocy 100 MW wraz z magazynem energii. Dodatkowo, fundusz ORLEN VC zainwestował w firmę Hystar, producenta nowoczesnych elektrolizerów PEM, co zapewni zaplecze technologiczne dla realizowanych projektów wodorowych.
Zobacz także: Nawet 90 proc. redukcji emisji – media o nowych planach KE
orlen.pl / Kresy.pl































