Straż Graniczna, we współpracy z innymi służbami, rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą odpowiedzialną za największy w historii przemyt papierosów z Białorusi do Polski. Zarzuty w sprawie usłyszało 18 obywateli Polski. Śledztwo prowadzone jest pod nadzorem Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Podlaskiego Oddziału SG, we współpracy z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej, Biura Inspekcji Wewnętrznej MF i CBŚP, rozbili zorganizowaną grupę przestępczą. Działania wspierał Europol. Członkowie grupy odpowiedzą za największy w historii przemyt papierosów z Białorusi do Polski.

Czynności przeprowadzono w ramach śledztwa nadzorowanego przez Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.

Zobacz też: Wielomilionowe wyłudzenia VAT. Grupa przestępcza rozbita przez ABW

Zorganizowana grupa przestępcza w latach 2020-2021 przemyciła z Białorusi do Polski ponad 18,8 mln paczek papierosów, czym naraziła Skarb Państwa na stratę ponad 437 mln zł.

W szeroko zakrojonych działaniach (których realizacja miała miejsce w minionym tygodniu) wzięło udział blisko 200 funkcjonariuszy różnych służb, w tym ponad 100 funkcjonariuszy z Podlaskiego Oddziału SG. Na terenie woj. podlaskiego oraz mazowieckiego zatrzymano 18 obywateli Polski, w tym 7 funkcjonariuszy KAS z przejścia granicznego w Bobrownikach. Przeszukano ponad 30 adresów, z wykorzystaniem m.in. psów służbowych KAS szkolonych do wykrywania pieniędzy. Użyto również specjalistycznego urządzenia poszukiwawczego (georadaru) do wyszukania ewentualnie zakopanych skrytek z pieniędzmi.

Na czele zorganizowanej grupy przestępczej stał zatrzymany w Warszawie 59-letni obywatel Polski pochodzący z woj. podlaskiego. Mężczyzna obecnie mieszkał w Warszawie. Był odpowiedzialny za zamawianie papierosów w Białorusi, za organizację przemytu papierosów przez granicę oraz za ich dalszą dystrybucję.

W miejscu jego zamieszkania zabezpieczono m.in. 190 tys. zł, 95 tys. euro oraz 6 kg złota, a także znaczne kwoty pieniędzy pochodzące z przestępstwa, które ukrywał u członków swojej rodziny. Mężczyzna usłyszał zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, przemytu papierosów, prania brudnych pieniędzy i korumpowania funkcjonariuszy. Sąd Rejonowy w Białymstoku zastosował wobec niego areszt tymczasowy na okres 3 miesięcy.

W grupie przestępczej była wyznaczona osoba do kontaktów z zatrzymanymi w minionym tygodniu funkcjonariuszami KAS. To 49-letni ob. Polski , który m.in. wypłacał skorumpowanym funkcjonariuszom pieniądze. W miejscu jego zamieszkania ujawniono i zabezpieczono 582 tys. zł w gotówce.

Funkcjonariusze z Podlaskiego Wydziału Terenowego Biura Inspekcji Wewnętrznej KAS  zatrzymali łącznie 7 funkcjonariuszy KAS. Mężczyźni usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przyjęcia korzyści majątkowej w związku z pełnieniem funkcji publicznej w łącznej wysokości nie mniejszej niż 400 tys. euro w zamian za umożliwienie przemytu papierosów w samochodach ciężarowych. W toku przeszukania ich miejsc zamieszkania zabezpieczono mienie w postaci pieniędzy i pojazdów o łącznej wartości 382 tys. zł. Zatrzymani funkcjonariusze KAS zostali tymczasowo aresztowani na okres 3 miesięcy. Wszczęto wobec nich procedurę zwolnienia ze służby.

Pozostałe zatrzymane osoby to 7 mężczyzn w wieku od 33 do 58 lat oraz 2 kobiety w wieku 53 i 35 lat. Zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy i przemytu papierosów. Wobec 6 podejrzanych Sąd Rejonowy w Białymstoku zastosował areszt tymczasowy na okres 3 miesięcy, zaś wobec 1 osoby policyjny dozór. Wobec 2 podejrzanych prokurator zastosował poręczenia majątkowe w kwocie po 300 tys. zł.

Zobacz też: Rozbito grupę przestępczą, która porzuciła ponad 68 tys. ton niebezpiecznych odpadów [+FOTO]

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Struktura rozbitej grupy przestępczej była bardzo dobrze zorganizowana i zhierarchizowana. Istniał stały podział zadań i ról pomiędzy jej poszczególnymi członkami. W toku przeprowadzonych czynności w sumie zabezpieczono majątek wart 8,8 mln zł, należący do członków zorganizowanej grupy przestępczej w postaci: gotówki w różnych walutach, 8 kg złota w sztabkach i biżuterii, monet kolekcjonerskich, luksusowych zegarków i pojazdów – wśród nich mercedesa wartego ponad 500 tys. zł, zarejestrowanego na terenie Białorusi.

Postępowanie w sprawie prowadzą funkcjonariusze Wydziału Operacyjno-Śledczego z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej wraz z funkcjonariuszami z Podlaskiego Wydziału Terenowego Biura Inspekcji Wewnętrznej KAS i CBŚP, pod nadzorem Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.

Zatrzymania były poprzedzone wielomiesięcznym rozpracowaniem operacyjnym członków grupy przez funkcjonariuszy pracujących nad sprawą.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply