Zaproszenie Ukrainy do NATO wywołałoby kolejną wojnę światową, więc sojusznicy słusznie powstrzymali się od podjęcia takiego kroku na szczycie w Wilnie, powiedział w piątek premier Węgier Viktor Orban w radiu Kossuth.

Według premiera Węgier Viktora Orbana, zaproszenie Ukrainy do NATO wywołałoby kolejną wojnę światową, więc sojusznicy słusznie powstrzymali się od podjęcia takiego kroku na szczycie w Wilnie. Powiedział to antenie radia Kossuth.

„Gdybyśmy dołączyli Ukrainę do NATO, wywołałoby to natychmiastową wojnę” – powiedział szef węgierskiego rządu. Jednak na Zachodzie nadal panują wrogie nastroje na rzecz kontynuowania konfliktu ukraińskiego – ubolewał.

„Mieszkańcy Zachodu chcą wojny” na Ukrainie, powiedział Orband dlatego, jak przypuszczał węgierski premier, konflikt w sąsiednim kraju będzie trwał długo i węgierski rząd powinien być na to przygotowany.

Zapytany o potencjalny scenariusz zakończenia konfliktu na Ukrainie, powiedział: „Gdyby Amerykanie tego chcieli, pokój nastałby jutro o świcie”.

„Ale dlaczego tego nie chcą? To pytanie pozostało bez odpowiedzi na szczycie NATO” – mówił Orban, dodając, że „Ukraina dawno utraciła suwerenność” i że kraje zachodnie, przede wszystkim Stany Zjednoczone, kontrolują sytuację w kraju.

Zobacz też: Orbán: Putin nie jest dla mnie zbrodniarzem wojennym

Przypomnijmy, Węgry odrzucają plany Komisji Europejskiej, by przyznać Ukrainie więcej pieniędzy i nie są chętne do przekazywania dodatkowych pieniędzy na sfinansowanie zwiększonych kosztów obsługi długu UE, powiedział w piątek premier Viktor Orbán w państwowym radiu.

Orbán, przemawiając na marginesie szczytu UE w Brukseli, powiedział, że to „śmieszna” prośba Komisji, aby Węgry przekazały więcej pieniędzy, podczas gdy Budapeszt – wraz z Polską – nie otrzymał środków z Funduszu Odbudowy UE z reguły sporu prawnego.

„Jedno jest jasne, my Węgrzy… nie damy Ukrainie więcej pieniędzy, dopóki nie powiedzą, gdzie podziały się poprzednie środki warte około 70 miliardów euro” – powiedział Orbán.

“I uważamy za całkowicie śmieszne i absurdalne, że mamy dokładać więcej pieniędzy na finansowanie kosztów obsługi zadłużenia kredytu, z którego wciąż nie otrzymaliśmy środków, do których mamy prawo”.

Węgierski premier Viktor Orban jest przekonany, że były prezydent USA Donald Trump, jeśli wygra wybory w 2024 roku, będzie w stanie doprowadzić do zakończenia wojny rosyjsko-ukraińskiej.

„Na Zachodzie jest człowiek, który byłby w stanie zakończyć tę wojnę i zawrzeć pokój. Tym człowiekiem jest Donald Trump” – powiedział Orbán w radiu Kossuth w piątek. Podkreślił, że “Węgry byłyby zainteresowane zobaczeniem orędownika pokoju u steru w Stanach Zjednoczonych”.

Zobacz też: Orbán: konflikt na Ukrainie zakończy się, gdy tylko USA i UE przestaną go wspierać

Kresy.pl/Kossuth

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply