Według czwartkowej publikacji Onetu, wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk został wyrzucony z rządu, gdyż rzekomo pomagał swoim pracownikom stworzyć nielegalną drogę przerzutu imigrantów z Azji i Afryki do Stanów Zjednoczonych.

Jak poinformował w czwartek portal Onet, powołując się na swoje źródła, wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk został wyrzucony z rządu, gdyż rzekomo pomagał swoim pracownikom stworzyć nielegalną drogę przerzutu imigrantów z Azji i Afryki przez Europę do Stanów Zjednoczonych.

Portal twierdzi, że Wawrzyk “decydował, kto ma dostawać wizy i nie wahał się używać swej władzy, by ręcznie sterować strumieniem wjeżdżających do Polski”.

W wiadomościach, które wiceszef MSZ miał przesyłać konsulom, znajdowały się szczegółowe instrukcje co do wydawania wiz. “W każdym mailu wymienionych jest kilkadziesiąt lub nawet ponad sto nazwisk osób, które mają zostać przyjęte przez konsulów jak najszybciej, poza kolejką”.

“Niektóre z e-maili zawierały nawet numery telefonów do poszczególnych osób, żeby konsulowie mogli szybciej nawiązać z nimi kontakt” – dodaje portal.

Portal Onet przytacza historię, według której, grupa imigrantów z Indii miała udawać ekipę filmowców Bollywood w celu uzyskania wizy, ostatecznie mieli znaleźć się w Meksyku, skąd próbowali dostać się do USA.

“Udało nam się ustalić, że afera wizowa dotyczy oczywiście wiz, ale przede wszystkim przenieśliśmy ją na zupełnie inny poziom” – mówi redaktor naczelny Onetu. “Politycy PiS tak bardzo boją się tej afery, bo nie chodzi tu tylko o nielegalną migrację. Dotyczy to jednak stosunków bezpieczeństwa ze Stanami Zjednoczonymi”.

Jak zauważył, „można było wjechać do Meksyku z wizą Schengen, którą dostało się w polskim konsulacie, a następnie nielegalnie przekroczyć granicę Meksyku z USA, co pewnie tysiące ludzi robi codziennie”.

“A teraz wyobraźmy sobie sytuację na końcu, kiedy FBI wyśledzi terrorystę w Stanach Zjednoczonych i ustali, że mężczyzna ten nielegalnie przekroczył granicę meksykańsko-amerykańską, ale wjechał do Meksyku legalnie na podstawie wizy Schengen wydanej mu przez polską ambasadę” – powiedział dziennikarz.

Na artykuł odpowiedział między innymi Rafał Bochenek z PiS: “To jest niby pseudoafera wymyślona przez PO i media które im sprzyjają. Ja się odniosę do Onetu, artykuł w Onecie, jeśli go sobie pani przejrzy wnikliwie, zaczyna się od jakiejś horrendalnej sumy rzekomych wiz, które zostały wydane, a kończy się na kilkudziesięciu wizach, podobno dla jakichś filmowców. Tak twierdzą autorzy tego artykułu”.

“To jest taka próba odciągania uwagi od tego, co dzisiaj się dzieje na świecie, jest bardzo istotne i martwi wiele osób, bo od tej nawały migrantów nielegalnych na Lampedusie” – twierdzi.

W związku z ujawnioną w ostatnim czasie tzw. aferą wizowo-migracyjną, w którą rzekomo zamieszany ma być były wiceszef MSZ, Piotr Wawrzyk, a polegającą m.in. na nadużyciach przy wydawaniu wiz do Polski, Konfederacja Wolność i Niepodległość domaga się powołania w tej sprawie komisji śledczej. W ocenie przedstawicieli tej partii, komisja śledcza jest narzędziem właściwym do zbadania sytuacji, która niekoniecznie jest oczywistym przestępstwem, ale wydaje się wskazywać na nieprawidłowości w działaniu państwa.

Poseł Krzysztof Bosak, współprzewodniczący Konfederacji zaznaczył, że „sprawa wypłynęła pod presją ze strony innych państw członkowskich UE, które były niezadowolone z tego, że Polska stała się nieszczelnym elementem systemu, braną do napływu legalnej imigracji”. Z kolei władze w Warszawie udawały, że problemu nie ma.

Posłowie Konfederacji w związku z tym przeprowadzili już interwencje poselskie w Ministerstwie Pracy oraz Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Kresy.pl/Onet

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply