Ogromny wzrost cen frachtu. Wzrosną ceny importowanych produktów

Cena transportu kontenera 40-stopowego na trasie USA – Chiny przekroczyła w ubiegłym tygodniu 20 tysięcy dolarów. Pokazuje to, że ceny frachtu biją kolejne rekordy. Wpływa to na ceny niemal wszystkich importowanych produktów.

W ubiegłym tygodniu cena przesłania kontenera 40-stopniowego na trasie USA-Chiny przekroczyła 20870 dolarów – agencja Reuters poinformowała w piątek. Na rekordowe ceny wpływają rosnące zamówienia przed szczytem sezonu zakupowego w USA. Powoduje to obciążenie globalnych łańcuchów dostaw. Dodatkowo, przyspieszenie zachorowań wariantem Delta sprawiło, że w niektórych portach spowolniła się obsługa kontenerów.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3104.49 PLN    (14.11%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Tajfuny na ruchliwym południowym wybrzeżu Chin pod koniec lipca i na początku sierpnia br. również przyczyniły się do utrudnień w transporcie morskim – podkreśla Reuters.

Zobacz także: Media: blokady w chińskich portach powodują globalne problemy

„Czynniki niezależne sprawiły, że globalna żegluga kontenerowa stała się wysoce zakłóconym, niedostatecznie zaopatrzonym rynkiem. W wyniku tego firmy żeglugowe pobierają nawet dziesięciokrotnie większe ceny za przemieszczanie się ładunków” – powiedział Philip Damas, dyrektor zarządzający w firmie Drewry.

„Nie widzieliśmy tego w żegludze od ponad 30 lat” – dodał.

Jego zdaniem obecne stawki mogą utrzymać się nawet kilka miesięcy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Chiny z rekordowymi obrotami handlowymi i nadwyżką

Rosnące stawki kontenerowe doprowadziły do ​​wyższych stawek czarterowych dla kontenerowców, co zmusiło firmy żeglugowe do priorytetowego traktowania usług na najbardziej lukratywnych trasach.

Reuters zwraca uwagę, że niektórzy spedytorzy zmniejszyli wolumeny na mniej dochodowych trasach, takich jak transatlantycka i wewnątrzazjatycka.

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz