Obchody 400-lecia bonifratrów na Ukrainie

W Drohobyczu na Ukrainie w ramach obchodów 400-lecia działalności bonifratrów w Polsce biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Leon Mały poświęcił okolicznościową tablicę na frontowej ścianie konwentu Pana Jezusa Miłosiernego Samarytanina i św. Jana Bożego. Zaprojektował ją Marcin Nosko z Krakowa.

Uroczystość odbyła się 6 września. Podczas Mszy św. w parafialnym kościele św. Barłomieja bp Mały w imieniu metropolity lwowskiego abp Mieczysława Mokrzyckiego przekazał pozdrowienia oraz wyrazy szacunku dla pracy bonifratrów w archidiecezji lwowskiej. „Bonifratrzy, którzy przybywają tutaj do Drohobycza zapewne mają głębokie życzenie i chęć, ażeby służyć każdemu człowiekowi, który potrzebuje pomocy, szczególnie człowiekowi choremu” – zaznaczył hierarcha.

„Niech ta 400. rocznica obecności bonifratrów na naszych ziemiach wzmocni was wszystkich, którzy posługujecie ludziom chorym, szczególnie ludziom umysłowo chorym, do których wzywa was św. Jan Boży, abyśmy mogli im służyć i abyśmy widzieli w każdym chorym Cierpiącego Chrystusa a przez to też zbliżyli się do samego Zbawiciela” – powiedział w homilii bp Mały.

Liturgię wzbogacił śpiew znanej ukraińskiej kapeli „Dudaryk” ze Lwowa, która wykonała Mszę św. napisaną przez Josepha Haydna ku czci św. Jana Bożego. Po zakończeniu Eucharystii „Dudaryk” razem z solistkami ze Lwowa wystąpił z koncertem łacińskich i wschodnich utworów sakralnych oraz kompozytorów ukraińskich. W kościele drohobyckim została otwarta wystawa o działalności prowincji polskiej zakonu szpitalnego św. Jana Bożego.

W uroczystości uczestniczyła liczna grupa polskich bonifratrów z prowincjałem br. Krzysztofem Fronczakiem na czele, ich współpracownicy świeccy z Polski, wierni obrządku wschodniego oraz miejscowa inteligencja żydowska.

Podczas przyjęcia z okazji 400-lecia bonifratrów w Polsce odbył się też koncert 87-letniego artysty Alfreda Szrajera, który zaśpiewał przedwojenne piosenki w języku jidysz, po polsku i ukraińsku. „W taki twórczy sposób chciałem serdecznie podziękować bonifratrom z Polski za to, że leczą oni ciało i duszę mieszkańcom Drohobycza i okolicy oraz łączą tym samym narody żyjące w tym kraju” – powiedział KAI Alfred Szrajer.

„Obecnie jest to jedyny konwent bonifratrów na Ukrainie” – powiedział KAI o. Brunon Maria Neumann, który przyjechał z Polski i od lat pracuje w Drohobyczu. Zakonnik przypomniał, że wznowienie działalności na tych ziemiach, gdzie przed II wojną światową istniały placówki w Łucku i we Lwowie, stało możliwe dopiero w połowie lat 90. XX wieku. Uzyskano zgodę władz obwodowych Lwowa i samorządu miejskiego Drohobycza na rozpoczęcie działalności Środowiskowej Stacji Opieki Socjalnej przy Centralnym Szpitalu w Drohobyczu. Poświęcenie i otwarcie stacji odbyło się 24 sierpnia 1998 r., a kilka dni później generał zakonu, o. Pascual Piles Ferrando erygował kanonicznie konwent w Drohobyczu.

W 2000 roku zakupiono budynek przy ul. Iwana Franki 53 z przeznaczeniem na nową siedzibę konwentu i po przeprowadzeniu remontu przeniesiono tam działalność charytatywną. Stacja działa jako przychodnia i poradnia. Wypożyczany jest też sprzęt rehabilitacyjny, wydawane są leki, w tym leki ziołowe sporządzane przez samych bonifratrów. Zakres świadczeń obejmuje medyczną i pielęgniarską opiekę na niepełnosprawnymi i osobami w podeszłym wieku, opiekę nad rodzinami, zwłaszcza wielodzietnymi, nad chorymi dziećmi. Prowadzone jest także poradnictwo w sprawie higieny i odżywiania, instruktaż w zakresie ćwiczeń rehabilitacyjnych, pomoc osobom obłożnie chorym w ich domach.

KAI/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply