Jak ogłoszono obchody rocznicowe będą odbywały się w Poznaniu w którym zwołane zostanie Zgromadzenie Narodowe.

W dniu obchodów 1050 rocznicy chrztu Polski Episkopat razem z Legatem Papieskim i prezydentem Andrzejem Dudą oraz zaproszonymi gośćmi „będzie dziękować w katedrze gnieźnieńskiej, matce wszystkich kościołów w Polsce, za łaskę Chrztu naszej Ojczyzny”.

Na Zgromadzeniu Narodowym prezydent Andrzej Duda wygłosi orędzie, w którym będzie mówił o wspólnonie narodowej i wspólnocie historii narodu polskiego. Jak przekazano prezydent skupi się na naszej historii, która jest spoiwem w budowaniu wspólnoty obywatelskiej.

Z bazyliki prymasowskiej, od grobu i relikwii św. Wojciecha, zostaną również posłani misjonarze, by nieść dalej Dobrą Nowinę o Jezusie Chrystusie.Tego samego dnia w Gnieźnie rozpoczną się obrady Episkopatu Polski, które ze względu na czas i miejsce będą miały charakter historyczny.
Biskupi udadzą się także na Ostrów Lednicki, uważany za najbardziej prawdopodobne miejsce Chrztu Polski gdzie złożą uroczyste wyznanie wiary w rytm bicia jubileuszowego dzwonu „Mieszko i Dobrawa”.

Na zakończenie gnieźnieńskich uroczystości przewidziana jest projekcja filmu o chrzcie przyjętym przez Mieszka I. Produkcję przygotowało Narodowe Centrum Kultury.

pch24.pl/ kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz