O obronę praw Polaków na Litwie

Posłowie Parlamentu Europejskiego apelują do przewodniczącego Jerzego Buzka o obronę praw Polaków na Litwie. List podpisało 10 polskich eurodeputowanych z frakcji europejskiej Partii Ludowej i Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Litewski eurodeputowany Waldemar Tomaszewski powiedział, że podobne listy wkrótce będą wysłane również do innych instytucji europejskich.
W liście do Przewodniczącego PE grupa posłów pisze, że prawa mniejszości polskiej na Litwie od pięciu lat członkostwa tego kraju w UE nie są przestrzegane, co jest sprzeczne z Traktatem Wspólnoty Europejskiej, zakazującym jakiejkolwiek dyskryminacji ze względu na pochodzenie czy przynależność etniczną.

Eurodeputowany i lider Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Waldemar Tomaszewski przypomina, że najważniejszymi problemami Polaków na Litwie są: zwrot ziemi, pisownia nazwisk i prawo do używanie języka polskiego w życiu publicznym.

Na początku września Waldemar Tomaszewski o problemach tych rozmawiał z Przewodniczącym Komisji Europejskiej Joze Manuelem Barroso, który wyraził nadzieję, że władze na Litwie wykażą dobrą wolę dla rozstrzygnięcia problemów mniejszości polskiej na Litwie.

IAR/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz