NYT: W pierwszych tygodniach kontrofensywy Ukraina straciła 20% uzbrojenia wysłanego na pole bitwy

Na początku kontrofensywy Ukraina straciła aż 20 procent swojego uzbrojenia – poinformował w sobotę The New York Times.  Straty spadły, gdy kampania zwolniła, a dowódcy zmienili taktykę.

Według amerykańskich i europejskich urzędników w ciągu pierwszych dwóch tygodni wyczerpującej kontrofensywy Ukrainy aż 20 procent uzbrojenia wysłanego na pole bitwy zostało uszkodzone lub zniszczone. Żniwo obejmuje niektóre z ciężkich zachodnich maszyn bojowych – czołgów i transporterów opancerzonych – na które Ukraińcy liczyli.

Zaskakujący wskaźnik strat spadł do około 10 procent w następnych tygodniach, twierdzą urzędnicy na których powołuje się portal. Zachowano więcej żołnierzy i maszyn potrzebnych do głównej ofensywy, która według Ukraińców ma dopiero nadejść.

Poprawa nastąpiła, ponieważ Ukraina zmieniła taktykę, skupiając się bardziej na zniszczeniu rosyjskich sił artylerią i pociskami dalekiego zasięgu niż szarżowaniem na pola minowe wroga.

Straty zmniejszyły się również dlatego, że sama kontrofensywa zwolniła – a miejscami nawet się zatrzymała. Pomimo strat Ukraińcy do tej pory pokonali tylko małą część odległości, którą mają nadzieję pokonać, aby dotrzeć do morza na południu i podzielić siły rosyjskie na dwie części – twierdzi portal.

Rosja miała wiele miesięcy na przygotowanie się do kontrofensywy, front jest umocniony minami, pułapkami na czołgi i okopanymi wojskami, podczas gdy rosyjskie drony zwiadowcze i śmigłowce szturmowe przelatują nad terenem z coraz większą częstotliwością. Eksperci twierdzą, że biorąc pod uwagę te fortyfikacje, nie jest zaskakujące, że Ukraina poniosłaby stosunkowo dotkliwe straty we wczesnych fazach kampanii.

Szef gabinetu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Andrij Jermak, komentował w rozmowie z dziennikarzami ukraińską kontrofensywę. “Dziś [kontrofensywa Ukrainy – red.] nie przebiega tak szybko” – oświadczył, cytowany w sobotę przez Rzeczpospolitą. “Jeśli zobaczymy, że coś idzie źle, to o tym powiemy. Nikt nie będzie niczego upiększał” – dodał.

Podkreślił, że ze strony zachodnich partnerów Ukrainy nie ma presji, lecz pytania, jak można dalej pomóc Kijowowi.

“Jest jasne, że nasze sukcesy na polu bitwy wpływają na wszystko, co się dzieje” – zaznaczył Jermak. Jak dodał, podczas piątkowego spotkania z dowództwem ukraińskich sił zbrojnych “prezydent poinformował wojsko, że jest to ważne”.

Zapowiedział, że dopóki Rosja nie wycofa swoich wojsk z Ukrainy, Kijów nie będzie negocjował z Moskwą.

“Nawet myślenie o tych rozmowach jest możliwe dopiero po opuszczeniu naszego terytorium przez wojska rosyjskie” – wskazał.

Zobacz także: Ukraińska kontrofensywa utknęła, lecz Kijów ma jeszcze siły w odwodzie

Kresy.pl/NYT

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply