NYT: Ukraińcy stracili już pięć dostarczonych przez USA czołgów Abrams

Rosjanie zniszczyli pięć czołgów bojowych M1 Abrams z 31 wysłanych na Ukrainę z USA jesienią ubiegłego roku – podał w sobotę New York Times.

Amerykański dziennik New York Times podał w sobotę, powołując się na informacje od wysokiego rangą urzędnika USA, że siły rosyjskie zniszczyły pięć czołgów bojowych M1 Abrams z 31 wysłanych na Ukrainę jesienią ubiegłego roku.

Cytowany przez NYT pułkownik Markus Reisner, który śledzi sposób użycia – i utraty – broni podczas wojny na Ukrainie, twierdzi także, że co najmniej trzy inne czołgi zostały poważnie uszkodzone od czasu wysłania na front na początku 2024 roku.

Informacje wojskowego serwisu analitycznego Oryx, który liczy straty wyłącznie na podstawie dowodów wizualnych, wskazują, że od początku inwazji na pełną skalę zniszczono lub zdobyto łącznie 796 ukraińskich czołgów bojowych. Rosjanie mieli natomiast stracić 2900 czołgów.

Przeczytaj: Forbes: Abramsy na Ukrainie mają problem z filtrami

NYT zwraca uwagę, że w wojnie na Ukrainie na dużo większą skalę niż dotychczas zaczęto używać dronów do niszczenia czołgów. “Walka dronów na Ukrainie, która zmienia współczesne metody wojenne, zaczęła zbierać żniwo wśród jednego z najpotężniejszych symboli amerykańskiej potęgi militarnej – czołgu” – pisze dziennik.

Autorzy materiału uważają, że może to zupełnie zmienić sposób wykorzystywania czołgów.

W marcu ubiegłego roku Pentagon przyznał, że po analizach zdecydowano się wysłać Ukrainie czołgi Abrams w wersji M1A1, zamiast M1A2, by dzięki temu przyspieszyć terminy dostaw. W październiku Amerykanie zakończyli dostawy Abramsów na Ukrainę.

nytimes.compravda.com.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply